Facebook սոցիալական ցանցում բացվել է «Սիրիահայ ընտանիքների հյուրընկալում» անունով խումբ, որով կոչ է արվում հյուրընկալել Սիրիայից Հայաստան տեղափոխվող մեր հայրենակիցներին:
«Այն նպատակ ունի հավաքագրելու կամավորներ, ովքեր պատրաստ կլինեն ընդունել Հայաստան եկած այն սիրիահայ ընտանիքներին, որոնք սկզբնական շրջանում դժվարություններ ունեն տուն գտնելու կամ ձեռք բերելու հետ: Ցանկացած ժամկետով հյուրընկալում կողջունվի»,-նշված է խմբում:
Սիրիայի կառավարական զորքերը սկսել են նախապատրաստվել ապստամբների կողմից Հալեպ քաղաքի գրավված թաղամասերի վրա կրակ բացելուն: Ինչպես հաղորդում է Ֆրանս Պրեսս գործակալությունը, զորքերը գրոհելու են քաղաքի հարավային և հարավ-արևելյան շրջանները:
Քաղաք թափանցած գրոհայինները մի շարք վայրերում դիրքեր և բարիկադներ են ստեղծե: Նրանց մեծ մասը «Ալ-Քաիդայի» ահաբեկչական ցանցի հետ է կապված: Նրանք քաղաք են ներթափանցել թուրքական սահմանից, որը քաղաքից 50կմ հեռավորության վրա է:
Ահաբեկիչները որպես պատանդ են վերցրել մի խումբ խաղաղ բնակիչների և նրանց օգտագործում են որպես կենդանի վահան:

27 Июль 2012 - 15:30 AMT
В социальной сети Facebook открылась группа “Приют армянских семей из Сирии”, где призывают приютить на время армян, покинувших Сирию.
“Цель группы – собрать волонтеров, которые готовы принять у себя наших соотечественников из Сирии, у которых есть проблемы с приобретением жилья. Приветствуется любой срок”, – написано в группе.
Сирийские правительственные войска начали огневую подготовку к штурму кварталов города Алеппо, захваченных мятежниками. Вертолеты ведут обстрел с воздуха районов Салахеддин, Азамия, Бустан-эль-Каср, Мешхед и Суккари – на юге и юго-востоке города. Ближе к центру идут столкновения в районе улицы Джамилия, площади Саадаллы аль-Джабири и автовокзала Махаттат-Багдад.
Проникшие в Алеппо боевики так называемой "Сирийской свободной армии" (ССА) в ряде мест создали баррикады и укрепления. Боевики перерезали шоссе в международный аэропорт. Террористы захватили в заложники группы мирных граждан и используют их как живые щиты.
До последнего времени население Алеппо, где проживают большие общины христиан, армян, курдов, поддерживало правительство. Сохранение контроля над этим крупнейшим торгово-промышленным центром Сирии имеет "стратегическое значение" для режима Башара Асада.