30 Հուլիս 2012 - 10:28 AMT
Եվրոպական երիտասարդական պառլամենտը (ԵԵՊ) համախմբում է 16-24 տարեկան երիտասարդների Եվրոպական խորհրդարանի ձևաչափով Գլխավոր վեհաժողովում տարբեր խնդիրներ քննարկելու և դրանց համար համապատասխան հանձնաժողովներում բանաձևերի տեսքով լուծումներ առաջարկելու համար: Այստեղ ընդունված բանաձևերն ուղարկվում են ԵՄ հանձնաժողովին որպես առաջարկություն:
Ինչպես PanARMENIAN-ին հայտնել են ԵԵՊ հայաստանյան նախաձեռնության հիմնադիրները` ԵԵՊ-ն ունի իր ներկայացուցչությունները եվրոպական 35 երկրներում:
ԵԵՊ-ի հետ երկարատև բանակցություններից հետո ԵԵՊ-ի հայաստանյան նախաձեռնության ղեկավարներ Սյուզաննա Շամախյանին և Հովսեփ Պատվականյանին հաջողվել է Հայաստանում ԵԵՊ ներկայացուցչություն բացել:
Հուլիսի 29-ին ԵԵՊ-ի Կառավարող մարմինը հաստատել է Հայաստանի կարգավիճակը որպես ԵԵՊ-ի հայաստանյան նախաձեռնություն, ինչի շնորհիվ այսուհետ Հայաստանի ներկայացուցչությունը ստանում է իրավունք ներգրավված լինել ԵԵՊ-ի միջազգային նստաշրջաններին:
ԵԵՊ-ի խորհրդի անդամ Ալան Ֆլաուրսն օգոստոսի 2-ին կժամանի Հայաստան` հայկական ներկայացուցչության հետ ծանոթանալու և հետագա գործունեությունը քննարկելու նպատակով:

30 Июль 2012 - 15:18 AMT
Европейский молодежный парламент уже начал действовать и в Армении. Как сообщили инициаторы армянского представительства ЕМП, представительства парламента действуют в 35 странах мира. После долгих переговоров с ЕМП Сюзанне Шамахян и Овсепу Патваканяну удалось открыть представительство и в Армении.
29 июля Орган правления ЕМП подтвердил статус представительства в Армении, что позволит армянскому отделению участвовать во всех международных сессиях парламента. Член совета ЕМП Алан Флаурс 2-го августа прибудет в Армению для ознакомления с армянским представительством и обсуждения дальнейшего плана действий.
Европейский Молодежный Парламент (ЕМП) как образовательный проект был создан в 1987 году Молодежным Фондом Фонтенбло (Оксфорд, Великобритания). Он объединяет молодых людей в возрасте от 16 до 22 лет, из разных стран Европы, имея своей целью развитие активности молодежи в области науки, политики и культуры, воспитание правосознания и формирование твердой гражданской позиции, уважения культурного разнообразия, навыков политической дискуссии и управления. ЕМП известен далеко за пределами Европы. Ежегодно проводится 3 международные сессии с участием в каждой из них более 250 студентов из 30 государств.