31 Հուլիս 2012 - 07:56 AMT
Սիրիահայերի մեծ հոսք դեպի Հայաստան չի լինի, մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց արաբագետ Սուրեն Մանուկյանը: Նրա կարծիքով Սիրիայի հայ համայնքը միանգամից չի գա Հայաստան, նրանք այնտեղ ունեն կուտակած կապեր, սեփական բիզնես և այլն: Բացի այդ, ըստ արաբագետի, Սիրիան բազմաթիվ ճգնաժամեր է տեսել, իսկ այնտեղի հայկական համայնքը միշտ իշխանությունների հետ համագործակցության եզրեր է գտել: Այդ իսկ պատճառով մասնագետը գտնում է , որ որոշակի հոսք կլինի, բայց չի գերազանցի 2 հազարը: Նա գտնում է, որ Հայաստանը կարող է և պարտավոր է պատրաստ լինել դրան, բայց և շատ լավ պայմաններ չի կարող ապահովել նրանց համար:
Մանուկյանը կարծում է, որ շաբաթական մեկ անգամ պետք է պատվիրակություն ուղարկել այնտեղ, հանդիպել հայ համայնքի հետ, որ նրանք զգան, որ թիկունք ունեն: Ի տարբերություն շատ ազգային փոքրամասնությունների, նրանք ունեն հայրենիք, չի փակվել հայկական դեսպանությունն ու հյուպատոսությունը: Իսկ ինչ վերաբերում է սիրիահայերի Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու դիմումներին, ապա արաբագետի կարծիքով, նրանց դա պետք է Եվրոպական Միության երկրներ վիզա ստանալու համար: Նրա խոսքով, սիրիական անձնագրով դա շատ ավելի դժվար է, քան հայկական անձնագրով:
Արաբեգետը գնտում է, որ Սիրիան արտաքին հույս ունի միայն Ռուսաստանից, քանի որ Չինաստանը միայնակ դուրս չի գա ԱՄՆ-ի դեմ:
Ինչ վերաբերում է հայերին, ապա, ըստ Մանուկյանի, նրանք պաշտպանում են ներկա նախագահ Բաշար Ասադին և դա բնական է, քանի որ նրա օրոք հայ համայնքը մեծ արտոնություններ է ստացել և դա երախտագիտության նշան է:
Մասնագետը նաև գտնում է, որ Սիրիայի իրավիճակը զուտ ներքին հակամարտություն չէ և ընդդիմությունը հսկայական աջակցություն է ստանում դրսից: Այլապես այդ հարցը մեկ շաբաթում կլուծվեր:

31 Июль 2012 - 10:20 AMT
Большого потока сирийских армян в Армению не будет, заявил на пресс-конференции в Ереване арабист Сурен Манукян. По его мнению, армянская община Сирии в одночасье не переедет в Армению, так как там у них остаются налаженные связи, свой бизнес и т.д. Помимо этого, по словам Манукяна, Сирия пережила много кризисных моментов, и армянская община страны всегда находила точки соприкосновения с сирийскими властями. Исходя из этого, Сурен Манукян считает, что число приехавших из Сирии армян не перевалит за 2 тысячи. Армения может и должна быть готова к этому, но не может обеспечить им чересчур хороших условий.
Эксперт считает, что Армения раз в неделю должна направлять в Сирию делегацию, которая будет проводить встречи с представителями армянской общины, чтобы те почувствовали, что у них есть тыл. В отличие от многих национальных меньшинств, у армян Сирии есть Родина, не закрыты армянское посольство и консульства.
Что же касается заявлений от сирийских армян о получении гражданства Армении, то Сурен Манукян считает, что оно им нужно для получения виз стран Евросоюза. По его словам, с сирийским паспортом получить визу гораздо сложнее, чем с армянским.
Сурен Манукян также добавил, что сирийские армяне в основном являются сторонниками нынешнего президента Башара Асада и это естественно, так как во время его президентства армянская община получила большие привилегии. Это знак благодарности, добавил он.