31 Հուլիս 2012 - 10:15 AMT
Եթե «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը նախագահական ընտրություններում առաջադրի իր թեկնածուին՝ Գագիկ Ծառուկյային, ապա վերջինս հաղթելու ավելի մեծ շանսեր կունենա, քան նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է սոցիոլոգ, «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի նախագահ Ահարոն Ադիբեկյանը:
«Գագիկ Ծառուկյանն ավելի ընկալելի է ընդդիմադիր զանգվածի համար, քան Քոչարյանը: Այլ հարց է, թե կկարողանա արդյոք Քոչարյանը հավաքել իշխանամետ զանգվածի ձայները»,-ասել է նա:
Ըստ Ադիբեկյանի, ԲՀԿ հավաքած քվեները խորհրդարանական ընտրություններում 60 տոկոսով կազմված են հօգուտ իշխանության տված ձայներից, և միայն 40 տոկոսով՝ ընդդիմադիրների ձայներից: Ըստ նրա, ԲՀԿ-ն կկորցնի «իշխանական» ձայները և հազիվ թե կարողանա ստանալ ընդդիմադիր դաշտի ձայները, որտեղ հիմնական խաղացողներն են ՀԱԿ-ը, «Ժառանգությունն» ու ՀՅԴ-ն:
Սոցիոլոգը նաև կարծիք է հայտնել, որ հաշվի առնելով ընդդիմության հավակնությունները, նրանք հազիվ թե կարողսնան միավորվել ու միասնական թեկնածու ընտրել նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար:

В случае выдвижения партией “Процветающая Армения” кандидатуры Гагика Царукяна, у него будет больше шансов на победу, чем если будет выдвинута кандидатура экс-президента Армении Роберта Кочаряна. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил социолог, председатель социологического центра “Социометр” Агарон Адибекян.
“Гагик Царукян более близок оппозиционной массе, чем Кочарян. Другой вопрос, сможет ли Кочарян привлечь голоса власти”, – отметил он.
При этом Адибекян считает, что голоса, набранные ППА во время парламентских выборов, на 60 % состояли из голосов, отданных власти, и на 40 – из оппозиционных голосов. По его мнению, ППА потеряет “властные” голоса и вряд ли сможет заручиться голосами оппозиционного поля, где основными игроками являются оппозиционные Армянский национальный конгресс, партии “Наследие” и “Дашнакцутюн”.
Социолог также выразил сомнение, что, с учетом амбициозности лидеров оппозиции, они смогут объединиться и выдвинуть единого кандидата на президентских выборах.