1 Օգոստոս 2012 - 10:30 AMT
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ նախաձեռնությամբ՝ վերանորոգման աշխատանքներ են անցկացվում Երևանի մանկական երկաթուղում: Այսպիսով, ՀԿԵ-ն, լինելով սոցիալական ուղղվածություն ունեցող ընկերություն, իր վրա է վերցրել մանուկների անվտանգ և հարմարավետ հանգսի կազմակերպման ու այս հայտնի ժամանցի գոտու վերականգնման պարտավորությունները, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Վերանորոգումը նաև հանդիսանում է քաղաքային ենթակառուցվածքի զարգազման խթանման ուղղություններից մեկը, որն ընթանում է 2011 թվականին Ընկերության և Երևանի քաղաքապետարանի միջև ստորագրված սոցիալ-տնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրի շրջանակներում:
Վերականգնողական աշխատանքները Մանկական երկաթուղում անցկացվում են 2 փուլով: Առաջին փուլում իրականացվում են կայարանների, շարժակազմի և գծերի վերանորոգման և արդիականացման աշխատանքները, երկաթուղու անվտանգության ապահովման միջոցառումները: Մասնավորապես, ՀԿԵ-ի մասնագետները վերանորոգեցին Մանկական երկաթուղում շահագործվող շոգեքարշն ու ջերմաքարշը, երեք ամառային վագոնները: Նաև իրականացվում է երկաթուղու 1,2 կմ գծերի վերանորոգումը, մոտակա տարածքների բարեկարգումը:
Ծրագրի առաջին փուլը կավարտվի մինչև Երկաթուղայինների օրը, որն այս տարի նշվում է օգոստոսի 5-ին: Երկրորդ փուլի շրջանակներում արդեն սեփականատիրոջ ուժերով վերանորոգվելու է Մանկական երկաթուղու կայարանի շենքը: Ներկա պահին մշակվում է մանկական ուսումնական կենտրոնի ստեղծման հայեցակարգ, որտեղ մանուկները կծանոթանան երկաթուղային մասնագիտությունների առանձնահատկություններին, երկաթուղային տեխնոլոգիային և այլ հարցերի:
Երևանում մանկական երկաթուղին բացվել է 1937 թվականի հունիսի 9-ին: Երկաթուղում գործում է 2 կայարան (Հայրենիք և Պիոներական), 1 կառամատույց (Ուրախություն) և 45 մետր երկարություն ունեցող մեկ թունել:

1 Август 2012 - 08:39 AMT
По инициативе ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» восстановительные работы проводятся на Детской железной дороге в Ереване. Таким образом, ЗАО «ЮКЖД», будучи социально ориентированной компанией, приняло на себя ответственность по обеспечению безопасного и комфортного досуга детей, восстановлению для ребят столь популярной зоны отдыха.
Реконструкция также является одним из направлений поддержки развития городской инфраструктуры столицы Армении, осуществляемых в рамках подписанного в 2011 году соглашения о социально-экономическом сотрудничестве между ЮКЖД и мэрией Еревана
Работы на Детской железной дороге проводятся в два этапа. На первом этапе осуществляется восстановление и модернизация станционного хозяйства, подвижного состава и путей, принимаются все необходимые для обеспечения безопасности функционирования железной дороги меры. В частности, специалистами ЮКЖД проведен ремонт тепловоза и паровоза, а также трех летних вагончиков ДЖД. Также проводится ремонт 1,2 км линий Детской дороги, благоустраивается близлежащая территория.
«Первый этап программы восстановления будет завершен к 5 августа – Дню железнодорожника», – говорится в сообщении пресс-службы компании .
В рамках второго этапа силами собственника будет восстановлено здание вокзала. В настоящее время разрабатывается концепция создания детского учебного центра, где можно будет ознакомиться с особенностями основных железнодорожных профессий, технологией перевозочного процесса и т.д.
Детская железная дорога была открыта в Ереване 9 июня 1937 года. Насчитывает 2 станции (Айреник (Родина) и Пионеракан (Пионерская) и 1 платформу (Урахутюн (Радостная). На ДЖД расположен также тоннель длиной 45 метров.