1 August 2012 - 09:43 AMT
Նախագահական ընտրությունները Լեռնային Ղարաբաղում ցույց տվեցին ոչ միայն չճանաչված հանրապետության պետական ինստիտուտների զարգացման աստիճանը, այլ նաև Ստեփանակերտի հավատարմությունը ժողովրդավարական արժեքներին: Այդ մասին Analitika.at.ua-ին է հայտարարել ուկրաինացի փորձագետ, «Քաղաքականություն» վերլուծական կենտրոնի միջազգային նախագծերի համակարգող Օլեգ Սմիռնովը:
«Քաղաքական մեկուսացման և տնտեսական շրջափակման պայմաններում ԼՂՀ ղեկավարությունը ունակ եղավ անցկացնել միջազգային ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխանող ընտրություններ»:
Հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական իրողությունները՝ Լեռնային Ղարաբաղի համար դժվար է ստանալ Արևմուտքի միանշանակ աջակցությունը: Փոխարենը, մեծաքանակ օտարերկրացի դիտորդների մասնակցությունը վկայում է, որ համաշխարհային հանրության մի մասը հասկանում է, որ ԼՂՀ անտեսումը որպես ինքնուրույն պետություն անհեռանկարային է:
Ընտրությունները ԼՂՀ-ում, այս դեպքում նախագահ Բակո Սահակյանի վերընտրությունը, անցնում են օրինական ճանապարհով և բնակչության ազատ կամարտահայտման պայմաններում: Քաղաքական ինքնագիտակցության աճը ղարաբաղյան հանրության շրջանում կնպաստի ԼՂՀ ճանաչմանը միջազգային ասպարեզում, վստահ է ուկրաինացի փորձագետը: «Դրա վկայությունն է մի շարք եվրոպական երկրների, ինչպես նաև Թուրքիայի ու Ադրբեջանի արձագանքը, որոնք հայտարարեցին, որ չեն ճանաչում ընտրությունները՝ հասկանալով սակայն դրանց նշանակությունը»,-հայտարարել է Սմիռնովը:

Президентские выборы в Нагорном Карабахе продемонстрировали не только развитость государственных институтов непризнанной республики, но и приверженность Степанакерта демократическим ценностям. Об этом в комментарии Analitika.at.ua заявил украинский эксперт, координатор международных проектов аналитического центра «Политика» Олег Смирнов.
«В условиях политической изоляции и экономической блокады руководство НКР оказалось в состоянии провести выборы в соответствии с международными демократическими стандартами.
Учитывая современные геополитические реалии, Нагорному Карабаху трудно рассчитывать на однозначную поддержку стран Запада. Вместе с тем, участие большого количества иностранных наблюдателей стало свидетельством того, что часть мирового сообщества понимает бесперспективность игнорирования НКР как самостоятельного государства.
Необходимо также отметить, что выборы в республике (в данном случае переизбрание Бако Саакяна) происходит законным путем и при свободном волеизъявлении населения республики. В свою очередь, рост политического сознания в карабахском обществе, безусловно, будет способствовать развитию не только политической системы страны, но и постепенному признанию НКР на международной арене. Красноречивым подтверждением этому является реакция ряда европейских государств, а также Турции и Азербайджана, которые многоголосо заявили о своем непризнании выборов, понимая при этом их значение», – заявил Смирнов.