1 Օգոստոս 2012 - 14:23 AMT
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը, հանդես գալով խուլիգանության համար ազատազրկման տարբեր ժամկետների դատապարտված ՀԱԿ ակտիվիստների աջակցության համար կազմակերպված ակցիայի ժամանակ, ցուցարարների ուշադրությունը հրավիրել է նրան, որ ակցիան տեղի է ունենում ՀԱԿ-ի ձևավորման 4-րդ տարելիցի օրը:
«Եվ այն, որ մենք տոնում ենք ՀԱԿ-ի 4-րդ տարելիցը ակցիայով, վկայում է ՀԱԿ էության մասին»,-ընդգծել է նա:
Զուրաբյանի խոսքով, ՀԱԿ-ը պայքարում է երկրում ֆունդամենտալ ժողովրդավարական արժեքների համար: «Եվ ՀԱԿ-ի երիտասարդ սերունդը ցույց տվեց, որ 2007-2008թ-ից տեղի ունեցող սերնդափոխությունը, լավ արդյունք է տվել և որ նրանք պատրաստ են հայտնվել բանտում` հանուն այդ արժեքների»:
Նա հավելել է, որ եթե երկրում կա նման երիտասարդություն, «ապա այս բռնատիրության օրերը հաշված են»:
Զուրաբյանը նաև ողջունել է քաղաքացիական նախաձեռնության ներկայացուցիչներին, որոնք կապ չունեն Կոնգրեսի հետ, սակայն անհանգստացած են վերջինիս ակտիվիստների ճակատագրի համար և եկել են մասնակցելու այս բողոքի ակցիային:
2011թ. օգոտոսի 9-ին ոստիկանությունը ձերբակալել է Հակ ակտիվօստներին: Ըստ ՀԱԿ-ի տեղեկատվության, օգոտոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն է կիրառել Կոնգրեսի համակիրներ Տիգրան Առաքելյանի և Արտակ Կարապետյանի նկատմամբ:

Глава парламентской фракции Армянского национального конгресса Левон Зурабян, выступая на акции протеста в поддержку приговоренных к различным срокам наказания за хулиганство молодежных активистов АНК, обратил внимание демонстрантов на то, что акция проходит в день 4-ой годовщины образования АНК.
«И то, что мы отмечаем 4-ую годовщину АНК акцией протеста, свидетельствует о сущности АНК», подчеркнул он.
По словам Зурабяна, АНК борется за фундаментальные демократические ценности в стране, «и молодое поколение АНК показало, что семена, заложенные нами в 2007 в 2008 годах, дали хорошие плоды, и что они готовы сесть в тюрьму за эти ценности».
Он добавил, что если в стране есть такое молодое поколение, «то дни этой диктатуры сочтены».
Зурабян также приветствовал представителей гражданских инициатив, не связанных с Конгрессом, которые все же обеспокоены судьбой ее активистов и пришли поддержать эту акцию протеста.