Իրանը և Հայաստանը համատեղ նիստի ընթացքում համաձայնվել են համագործակցել Ուրմիա լճի վերականգնման հարցում, որը գտնվում է ցամաքեցման եզրին: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի Շրջակա միջավայրի և բնապահպանության հարցերով կազմակերպության ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Մոհամմադիզադեն, հաղորդում է Iranianuk գործակալությունը:
Մոհամմադիզադեի խոսքով, իրանական կողմը պայմանավորվել է հայկական կողմի հետ Հայաստանից Իրան ջուր արտամղելու մասին: Նա նշել է, որ շոգ եղանակի պատճառով Ուրմիա լիճը գտնվում է ցամաքեցման եզրին: Նա հավելել է, որ Իրանը մռադիր է պայմանավորվել այլ երկրների հետ լճի համար ջրի լրացուցիչ ծավալի մատակարարման մասին:
Ավելի վաղ Իրանը հաղորդել է, որ մշակվել է նոր նախագիծ, որի համաձայն օգտագործվելու է Արաքս սահմանամերձ գետի ջուրը, որը գտնվում է իրանաադրբեջանական սահմանին: Դրանից հետ Ադրբեջանի իշխանությունները քննադատել են այդ նախագիծը:
Ուրմիա լիճը չորացել է 65 տոկոսով: Իրանի Շրջակա միջավայրի և բնապահպանության հարցերով կազմակերպության քարտուղար Մուհամմեդ Ֆազելն ասել է, որ իրավիճակը շարունակում է ճգնաժամային մնալ:

Иран и Армения в ходе совместного заседания согласились сотрудничать в восстановлении озера Урмия, которое находится на грани высыхания. Об этом заявил глава иранской Организации по окружающей среде и экологии Мохаммад Джавад Мохаммадизаде, сообщает информагентство Iranianuk.
По словам Мохаммадизаде, иранская сторона договорилась с армянской по перекачке воды из Армении в Иран. Мохаммадизаде подчеркнул, что из-за жаркой погоды озеро Урмия находится на грани высыхания. Он добавил, что Иран намерен договориться с другими странами о поставках дополнительного объема воды для озера.
Ранее Иран сообщил, что разработан новый проект, в соответствии с которым будет использоваться вода из пограничной реки Аракс, которая находится на ирано-азербайджанской границе, и перекачиваться в озеро Урмия. После этого власти Азербайджана раскритиковали этот проект.
Озеро Урмия высохло на 65%. Об этом ранее сообщила Организация по окружающей среде Ирана. Пресс-секретарь организации Ашгар Мухаммед Фазель сказал, что ситуация остается критической.