ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը գտնում է, որ Հայաստանը պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի աշխարհասփյուռ հայությունը վստահ լինի, որ Հայրենիքը ծանր պահին միշտ օգնության կգա: Այդ մասին նա հայտարարել է Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում՝ մեկնաբանելով Հայաստանի իշխանությունների կողմից սիրիահայերին ցուցաբերվող օգնությունը:
«Ըստ իս, շատ կաևոր է այն աշխատանքից զատ, որը գուցե չի բարձրաձայնվում, հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ մենք մեծ Սփյուռք ունենք, և սփյուռքահայերի համար, լինի դա Սիրիայում, Ավստրալիայում թե ԱՄՆ-ում, կարևոր է իմանալ, որ կա մի երկիր՝ Հայաաստանի Հանրապետությունը, իրենց հայրենիքը, իրենց նախնիների հայրենիքը, որը, թեև հզոր երկիր չէ, սակայն ուժերի ներածին չափով կպաշտպանի նրանց»,-հավաստիացրել է Սաֆրաստյանը:
«Սա այն ոլորտն է, որտեղ շատ կարևոր են զգացմունքային հայտարարությունները, մարդիկ պետք է հավատան, որ Հայաստանը, իրենց և իրենց նախնիների հայրենիքը, ծանր պահին ամեն ինչ կանի նրանց օգնելու համար: Կարծես, դա պակասում է, կարծում եմ մեր ԱԳՆ-ն պետք է աշխատի այդ ուղղությամբ»,-հավելել է նա:

Директор Института Востоковедения НАН Армении Рубен Сафрастян считает, что Армения должна сделать все, чтобы армянская диаспора всего мира была уверена в том, что Родина в трудный момент всегда поможет. Об этом он заявил на пресс-конференции в Ереване, комментируя помощь армянской диаспоре в Сирии со стороны властей Армении.
“По моему мнению, очень важно помимо работы, о которой может и не говорится, учитывать то обстоятельство, что мы имеем большую диаспору, и армяне диаспоры, будь то в Сирии или в Австралии и США, должны быть уверены в том, что есть одна страна – Республика Армения, его Родина, Родина его предков, которая хоть и не мощная, но в меру своих сил стоит на их защите”,- заявил Сафрастян.
“Это – та сфера, где очень важны эмоциональные заявления, у людей должна быть вера, что Армения это их Родина и родина их предков, и в трудную минуту сделает все, чтобы помочь им. Кажется этого не хватает, и думаю наш МИД должен работать в этом направлении”, – добавил он.