6 Օգոստոս 2012 - 07:12 AMT
Սեպտեմբերի 7-9-ը գերմանական Պրետցել ամրոցում կանցկացվի Կոմիտասի անվան դասական երաժշտության միջազգային երկրորդ մրցույթ-փառատոնը: Ինչպես հայտնում է մրցույթի պաշտոնական կայքը, այս տարի մրցանակային ֆոնդը կազմելու է 20.000 եվրո: Փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարն է Վահրամ Եկավյանը:
Այս տարի ժյուրին գլխավորելու է Սաքսոնիա-Անհալտ նահանգի գերմանացի կոմպոզիտորների ասոցիացիայի նախագահ, գերմանացի կոմպոզիտորների ազգային ասոցիացիայի նախագահ, Հալլե քաղաքի «Երաժշտական փառատոնի» կազմակերպիչների գեղարվեստական ղեկավար, պրոֆեսոր Թոմաս Բուհհոլցը:
Մրցույթ-փառատոնի ժամանակ կատարվելու են Կոմիտասի, հայ ժամանակակից, գերմանացի և այլ երկրների կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ: Կազմակերպիչների կարծիքով տաղանդավոր երիտասարդ կատարողների մասնակցությունը հնարավորություն կընձեռի դասական երաժշտության սիրահարներին ներկայացնել հայ և եվրոպացի կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները նոր փոխադրություններով` որպես անգնահատելի պարգև երաժշտության իրական գնահատողներին:
Փառատոնին նախատեսվում է իրականացնել սեմինարներ, դասախոսություններ, մանկական աշխատանքների ցուցահանդեսներ, հատուկ հրավիրված երաժիշտների մասնակցությամբ համերգներ, վարպետության դասեր և այլն: Մրցույթ-փառատոնի փակման արարողությանը տեղի կունենա գալա համերգ` մրցույթի մրցանակակիրների և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի մասնակցությամբ:

6 Август 2012 - 07:17 AMT
7-9 сентября в Германии, в замке Претцель пройдет второй по счету международный конкурс-фестиваль классической музыки им. Комитаса. Как сообщает официальный сайт фестиваля, в этом году призовой фонд конкурса составил 20 000 евро. Художественный руководитель фестиваля Ваграм Екавян.
Жюри конкурса будет возглавлять председатель ассоциации немецких композиторов Саксония-Анхальт, председатель национальной ассоциации немецких композиторов, художественный руководитель организаторов фестиваля «Музыкальный фестиваль» города Халле, профессор Томас Буххольц.
В рамках конкурса-фестиваля будут исполняться произведения Комитаса, музыка современных армянских композиторов, будут представлены произведения немецких и других композиторов. Его организаторы считают, что участие молодых талантливых исполнителей даст возможность представить любителям и ценителям классической музыки новые интерпретации произведений армянских и европейских композиторов – бесценный дар всем настоящим ценителям музыки.
Во время международного конкурса запланированы семинары и лекции, выставки детских работ, концерты с участием специально приглашенных музыкантов, мастер-классы и др.
Фестиваль завершит гала-концерт с участием призеров конкурса в сопровождении Государственного молодежного оркестра Армении.