Տվյալ պահին Սիրիայում իշխանությունների և ընդդիմության միջև հակամարտության զարգացման հարցում կարելի է միայն վստահ լինել նրանում, որ դրա արդյունքում կստեղծվի քրդական ինքնավարություն: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Հայ դատի» հայկական գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը: «Քրդական ինքնավարությունն արդեն փաստացի իրականություն եմ համարում, ով էլ անցնի իշխանության գլուխ, նույնիսկ եթե մնան ներկա իշխանությունները: Դա փաստ է, և կարծում եմ` փոփոխության հավանականությունը փոքր է»,- հայտարարել է նա:
Դրա հետ կապված նրա նշել է, որ Թուրքիան խիստ մտահոգված է իր սահմանների մոտ նոր քրդական ինքնավարության ստեղծման հեռանկարով: «Թուրքիայի մտահոգության գլխավոր առարկան Սիրիայի քաղաքական ապագան է, իսկ հիմա նաև անկանխատեսելի, անսպասելի «քրդական գարունը»,- ասել է նա:
Մանոյանի կարծիքով, քրդական խնդրով անհանգստացած լինելը կարող է դրդել Թուրքիային անհավասարակշիռ քայլերի, եթե իրականացվեն վարչապետ Էրդողանի բոլոր սպառնալիքները:
Թուրքիայի վերաբերյալ Մանոյանը նաև նշել է, որ Անկարան ցանկանում է Սիրիայում խաղալ «առաջին ջութակի» դեր, ինչպես Եգիպտոսում և Լիբիայում «արաբական գարնան» ժամանակ, որտեղ սակայն դա նրան չհաջողվեց: Նրա խոսքով, Սիրիայում Թուրքիան խաղում է կարևոր և ազդեցիկ դեր, «բայց չի կարելի ասել, որ գլխավոր»:
Միաժամանակ նա հավելել է, որ Սիրիայի իրադարձությունների վերաբերյալ չի կարելի ասել, որ դրանցում ինչ-որ մեկը գլխավոր դեր է խաղում:

На данный момент относительно развития конфликта между властями и оппозицией в Сирии можно быть уверенными лишь в том, что в результате него будет создана курдская автономия. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава армянского офиса “Ай Дата” Киро Маноян. “ Курдская автономия считаю уже фактически реальность, кто бы ни пришел к власти, даже если останутся нынешние власти. Это факт, и считаю возможность изменения мала” ,- заявил он.
В этой связи он отметил, что Турция сильно обеспокоена перспективами создания у своих границ новой курдской автономии. “Главной обеспокоенностью Турции является политическое будущее Сирии, но сейчас также и непредвиденная, нежданная “курдская весна””,- заметил он.
По мнению Манояна, обеспокоенность курдской проблемой может подтолкнуть Турцию на невзвешенные шаги, если будут осуществлены все угрозы премьер-министра Эрдогана.
Относительно Турции Маноян также заметил, что Анкара хочет сыграть в Сирии роль “первой скрипки”, как к примеру во время “Арабской весны” в Египте и Ливии, где ей это однако не удалось. По его словам, в Сирии Турция играет важную и влиятельную роль, “но нельзя сказать, что главную”.
При этом он добавил, что в отношении событий в Сирии нельзя сказать, что кто-то играет главную роль в них.