7 Օգոստոս 2012 - 11:06 AMT
Հալեպում բնակվող սիրիահայերը վախենում են տանից դուրս գալ: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասաց ֆեյսբուքյան «Սիրիահայերի աջակցության և օգնության էջի» հիմնադիր-ղեկավար, գրող-հրապարակախոս Անահիտ Ադամյանը: Նրա խոսքով` էջին վերջերս դիմել է մի սիրիահայ տղամարդ, ով հայտնել է, որ Հալեպում իրավիճակը շատ լարված է:«Ասում է` անընդհատ կրակոցներ են հնչում և ռումբեր պայթում: Ընտանիքով չգիտեն ինչ անել և փակվել են իրենց տան նկուղում: Ասում են` հազիվ են կարողացել տեղյակ պահել մեզ այդ մասին», – ասաց Ադամյանը:
Սիրիահայը նաև տեղեկացրել է, որ լույսերը գնում-գալիս են, հեռախոսն անջատված է, ինտերնետ կապն էլ շատ վատ է աշխատում:
«Չկա ոչ մի կոմունալ ծառայություն, որ աշխատի: Իրենք ուզում են ընտանիքով գալ Հայաստան, բայց չեն կարողանում, քանի որ, իր ասելով` քաղաքից դուրս գալը վտանգավոր է», – հավելեց հրապարակախոսը:
Նշենք, որ այժմ երկրի Հալեպում կառավարական զորքորը շարունակում են Սիրիական ազատ բանակի գրոհայինների դեմ ուղղված լայնազանգված ռազմական օպերացիաները:

Сирийские армяне, проживающие в Алеппо, бояться выходить из дома. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сказала основатель-руководитель “Страницы помощи и содействия сирийским армянам” в Facebook, писатель – публицист Анаит Адамян. По ее словам, к администраторам страницы недавно обратился сирийский армянин, который сообщил, что ситуация в Алеппо очень напряжена.
“Он сказал, что постоянно взрываются бомбы и слышна стрельба. Он и его семья не знают, что делать – закрылись в подвале своего дома. Говорят, что еле смогли известить нас об этом”, – сказала Адамян.
Сирийский армянин также оповестил, что в домах постоянно выключают свет, телефон отключен, интернет-связь работает очень плохо. “Не работает ни одна коммунальная служба. Они хотят всей семьей переехать в Армению, но не могут, так как, по его словам, опасно даже выходить из города”, – добавила публицист.
В настоящее время в Алеппо, во втором по значению городе Сирии, правительственная армия продолжает крупномасштабную операцию против боевиков "Свободной сирийской армии" (ССА).