Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն օգոստոսի 8-ին ընդունեց Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Հեսսեն երկրամասի՝ 12 անդամից կազմված պատվիրակությանը՝ փոխվարչապետ, արդարադատության, ինտեգրացիայի և Եվրոպայի հարցերի նախարար Յորգ-Ուվե Հանի գլխավորությամբ: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ խորհրդարանի մամլո ծառայությունը, Հայկական կողմից հանդիպմանը ներկա էին պատգամավորներ Արտակ Դավթյանը, ով նաև Հայաստան-Գերմանիա բարեկամության խմբի ղեկավարն է, Վահան Հովհաննիսյանը, Արտակ Զաքարյանը, Շիրակ Թորոսյանը:
Ողջունելով գերմանական պատվիրակության անդամներին խորհրդարանում՝ տիկին Նաղդալյանը նշեց, որ Հայաստանը և Գերմանիան ունեն բավական բարձր մակարդակիքաղաքական համագործակցություն՝ թե երկկողմ և թե բազմակողմ: Նրա խոսքով, Հայաստանն ակտիվ կապերի մեջ է նաև գերմանական առանձին երկրամասերի, այդ թվում՝ Հեսսենի հետ:
Գերմանական պատվիրակության ղեակավար Յորգ-Ուվե Հանը ևս կարևորեց այն հանգամանքը, որ Գերմանիայի Հեսսեն երկրամասը Հայաստանի հետ համագործակցություն է ունեցել դեռևս խորհրդային ժամանակներից: Պարոն Հանի խոսքով՝ Հայաստանի անկախացումից հետո այդ համագործակցությունը վերածվել է կազմակերպված հարաբերությունների, որոնք էլ տանում են կայացած գործարար շփումների:
Անդրադառնալով երկու երկրների առևտրատնտեսական կապերին՝ ՀՀ խորհրդարանի փոխնախագահը նկատեց, որ Եվրամիության անդամ երկրներից ամենաակտիվառևտրաշրջանառությունը Հայաստանն ունի հենց Գերմանիայի հետ: Տիկին Նաղդալյանը բարձր գնահատեց Գերմանիայի դերը Հայաստանի եվրոպական ինտեգրմանճանապարհին:
Զրուցակիցները քննարկեցին նաև Հայաստանի և Եվրամիության միջև խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ բանակցությունների ներկա փուլը՝ արձանագրելով, որ պայմանավորված այդ բանակցություններով՝ բավական շատ բարեփոխումներ են իրականացվել Հայաստանի օրենսդրական դաշտում:
Կողմերը մեծապես կարևորեցին նաև այլ՝ կրթության, մշակույթի, հումանիտար ոլորտներում համագործակցությունը՝ հույս հայտնելով, որ հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժն առաջիկայում առավել արդյունավետորեն կիրացվի:

8 Август 2012 - 16:20 AMT
Вице-спикер Национального собрания Армении Эрмине Нагдалян приняла сегодня делегацию федеральной земли Германии – Гессена, возглавляемую вице-премьер-министром, министром юстиции, а также по интеграции и европейским вопросам Йорг-Уве Ганом.
Как сообщает пресс-служба парламента РА, на встрече также присутствовали депутаты Артак Давтян, который является главой парламентской группы дружбы Армения-Германия, Ваан Ованисян, Артак Закарян и Ширак Торосян.
Приветствуя членов немецкой делегации, Нагдалян отметила, что Армения и Германия имеют двустороннее и многостороннее политическое сотрудничество на весьма высоком уровне, а Армения активно контактирует и с отдельными землями Германии, в том числе с Гессеном.
Вице-спикер НС РА заметила, что среди стран ЕС самые активные торгово-экономические отношения Армения имеет именно с Германией, а также высоко оценила роль Германии на пути европейской интеграции Армении.
В свою очередь, глава германской делегации Йорг-Уве Ганн отметил важность того обстоятельства, что германская земля Гессен взаимодействовала с Арменией еще с советских времен.
“После независимости Армении данное сотрудничество превратилось в организованные отношения, которые ведут к состоявшемуся деловому общению”, – добавил он.
В ходе встречи стороны обсудили также нынешний этап переговоров между Арменией и ЕС по соглашению о Глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли, зафиксировав, что в связи с этими переговорами осуществлено достаточно много реформ в законодательном поле Армении.
Стороны также отметили важность сотрудничества и в других сферах – культурной, гуманитарной и образовательной, выразив надежду на то, что большой потенциал развития армяно-германских отношений в ближайшем будущем будет реализован более эффективно.