9 Օգոստոս 2012 - 11:04 AMT
Հայաստանի Մարքսիստական կուսակցության առաջնորդ Դավիթ Հակոբյանը ողջունում է Հայաստանի հնարավոր անդամակցությունըԵվրասիական միությանը, որը պլանավորում են ստեղծել Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը: «Իրականում Ռուսաստանի հետ տեղի է ունենում ոչ միայն ռազմական ինտեգրացում, այլ, որ ավելի կարևոր է, ռազմաքաղաքական ինտեգրացում»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է նա:
Միաժամանակ Հակոբյանը նշել է, որ այս միությունը ձևավորվում է կամավորական հիմունքով, ի տարբերություն եվրաինտեգրացման, որին Հայաստանին հարկադրում են: «Մենք Ռուսաստանի մոտ ենք գնում ոչ որպես ստրուկներ»,- նշել է նա:
Հակոբյանի խոսքով, այսօր անհրաժեշտություն է ի դեմս Եվրասիական միության նոր աշխարհաքաղաքական կենտրոնի ստեղծումը: «Պանամերիկյան գերիշխանությունը վտանգավոր է ոչ միայն եվրոպական, այլ նաև համաշխարհային քաղաքակրթության համար»,- ասել է նա:
«Ռուսական երկգլուխ արծիվը, որը նայում է արևելք և արևմուտք, թևեր չունի առանց հանրապետությունների: Հանրապետություններն առանց Ռուսաստանի առանց արծվի գլխի են»,- հավելել է հայ մարքսիստների առաջնորդը:

9 Август 2012 - 10:26 AMT
Лидер Марксистской партии Армении Давид Акопян приветствует возможное вступление Армении в Евразийский союз, который планируют образовать Россия, Белоруссия и Казахстан. “В реальности с Россией идет не только военная интеграция, но что еще более важно- военно-политическая интеграция”,- заявил он на пресс-конференции в Ереване. При этом Акопян подчеркнул, что этот союз образуется на добровольной основе, в отличии от евроинтеграции, которую Армении принуждают. “Мы едем к России не как рабы”,- отметил он.
По словам Акопяна, сегодня является необходимостью создание нового геополитического центра в лице Евразийского союза. “Панамериканский гегемонизм опасен не только европейской, но и мировой цивилизации. создание нового геополитического центра в виде эволюционно нового союза бывших республик СССР является исторической необходимостью и диктатом времен”,-подчеркнул он.
“Российский двуглавый орел, который смотрит на восток и запад, без республик, как без крыльев. Республики без России – без орлиной головы”,- добавил лидер армянских марксистов.