9 Օգոստոս 2012 - 10:51 AMT
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան) 10 երաժիշտներ` 7 ջութակահար, 2 ալտահար և 1 գալարափող կմասնակցեն I, CULTURE Orchestra դասական երաժշտական նախագծին: Ինչպես հայտնում է նվագախմբի մամլո ծառայությունը, համերգային շրջագայությունը տեղի կունենա օգոստոսի 24-ից-սեպտեմբերի 2-ը` Լուբլինում, Վարշավայում, Մինսկում, Կիևում, Քիշնևում, Թբիլիսիում և Բաքվում:
Նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից PanARMENIAN.Net ի թղթակցին ասացին, որ հայ երաժիշտները կլինեն բոլոր քաղաքներում, այդ թվում և Բաքվում: Բացի այդ, նվագախումբը կփորձի անել հնարավորինս, որպեսզի ծրագիրը եկող տարի կայանա նաև Երևանում:
I, CULTURE Orchestra –ն ստեղծվել է 2011թ-ին Ադամ Միցկևիչի համալսարանի կողմից` որպես Եվրոպական միության խորհրդում Լեհաստանի նախագահության մշակութային ծրագրի առանցքային տարրերից մեկը: Նևիլ Մարիների և Պավել Կոտլիի ղեկավարությամբ նվագախումբը ելույթ է ունեցել Բեռլինի ֆիլհարմոնիկi, Բրյուսելի Թագավորական Կոնսերվատորիայում, Լոնդոնի Թագավորական փառատոնի սրահում, Մադրիդի «Ռեալ» թատրոնում:
«Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի շրջանակում I, CULTURE Orchestra նախագիծը հանդիպման, շփման և փորձի փոխանակման հիանալի հնարավորություն է ընձեռում Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելոռուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Լեհաստանի և Ուկրաինայի երիտասարդ երաժիշտներին:
Լուբլինում երկու շաբաթ տևող միջոցառումներն իրենց մեջ ներառում են վարպետության դասեր աշխարհի առաջատար նվագախմբերի Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի, Լոնդոնի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Բիրմինգհեմ քաղաքի սիմֆոնիկ նվագախմբի երաժիշտների կողմից:

7 скрипачей, 2 альтиста и 1 валторнист Государственного молодежного оркестра Армении будут участвовать в проекте I, Culture Оrchestra. Как сообщает пресс-служба оркестра, в рамках проекта состоятся концерты в Любляне, Варшаве, Минске, Киеве, Кишиневе, Тбилиси и Баку.
Как сообщили из отдела PR корреспонденту PanARMENIAN.Net, армянские музыканты выступят во всех городах, в том числе в Баку. Концерты пройдут с 24 августа по 2 сентября.
Программа двухнедельной резиденции в Любляне включает мастер-класс под руководством музыкантов из ведущих мировых оркестров, таких, как Лондонский симфонический оркестр, Лондонский филармонический оркестр, Симфонический оркестр города Бирмингем. Оркестром будет управлять молодой дирижер из Венесуэлы Ильич Ривас.
I, CULTURE Orchestra – это проект, созданный в 2011 году Институтом Адама Мицкевича в качестве одного из ключевых элементов культурной программы польского председательства в Совете Европейского союза.
Оркестр под управлением сэра Нэвилла Марринера и маэстро Павла Котли выступал в таких концертных залах, как Берлинская филармония, Королевская консерватория в Брюсселе, Королевский фестивальный зал в Лондоне, Театр Реал в Мадриде.
В рамках программы Восточного партнерства проект I, CULTURE Orchestra стал поводом для встречи молодых музыкантов из Армении, Азербайджана, Белоруссии, Грузии, Молдавии, Польши и Украины.