10 August 2012 - 14:05 AMT
Թուրքիան սպառնում է Ռուսաստանի «ծանր դրությամբ», եթե նա Ղարաբաղում պատերազմի դեպքում օգնի Հայաստանին
Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովի Ազգայնական շարժման կուսակցության պատգամավոր, ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի (TURKSAM) տնօրեն Սինան Օհանը SalamNews-ին հայտարարել է, որ Թուրքիան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում և այլ հարցերում կաջակցի Ադրբեջանին:
«Պատերազմ սկսվելու դեպքում Ադրբեջանը ստիպված չի լինի օգնություն խնդրել Թուրքիայից կամ այլ պետություններից… Իսկ մտքերն այն մասին, որ Ռուսաստանը Հայաստանի կցուցաբերի ռազմական և այլ բնույթի աջակցություն, մնացել են անցյալում»,- նշել է Օհանը:
Նրա խոսքով, «ոչ Ռուսաստանը, ոչ Հայաստանը չպետք է ապրեն միմյանց ռազմական աջակցություն ցուցաբերելու երազանքներով, որովհետև հիմա Ադրբեջանը նախկին թույլ պետությունը չէ, և համաշխարահյին հանրությունը նույնպես չի լռի»: «Պատերազմ սկսվելու դեպքում ոչ Ադրբեջանը, ոչ Թուրքիան թույլ չեն տա Ռուսաստանին օգնություն ցուցաբերել Հայաստանին: Եթե Ռուսաստանը Հայաստանին ռազմական օգնություն ցույց տա, դա հակամարտության մեջ կներքաշի ոչ միայն Հայաստանին, այլ նաև Ռուսաստանին և այլ երկրներին: Եթե Ռուսաստանը, չնայած դրան, ցանկանա օգնել Հայաստանին, խնդրեմ, թող օգնի, բայց թող միաժամանակ չմոռանա, որ այդ ժամանակ այդ պատերազմը ծանր դրության մեջ կդնի հենց Ռուսաստանին»,- ասել է Սինան Օհանը:

Депутат Великого национального собрания Турции от партии Националистического движения (МХП), директор центра стратегических исследований (TURKSAM) Синан Оган заявил SalamNews, что Турция в вопросе урегулирования проблемы Нагорного Карабаха и в других вопросах поддержит Азербайджан.
«В случае начала войны у Азербайджана не будет надобности просить помощи у Турции или других государств… А мысли о том, что Россия окажет Армении военную и другую поддержку остались в прошлом», – отметил Оган.
По словам Огана, “ни Россия, ни Армения не должны жить мечтами об оказании друг другу военной поддержки, потому что теперь Азербайджан не прежнее слабое государство, и мировое сообщество тоже не будет молчать”.
«В случае начала войны, ни Азербайджан, ни Турция не позволят России оказать военную помощь Армении. Если Россия окажет Армении какую-то военную помощь, это затянет в конфликт не только Армению, но и Россию, и другие страны. Если Россия, несмотря на это, все равно захочет оказать помощь Армении, пожалуйста, пусть помогает, но пусть при этом не забывает, что тогда эта война поставит в тяжелое положение и саму Россию», – отметил Оган.