Թուրքիան ավելի կակտիվանա սիրիական հարցում և բացառված չէ, որ կդիմի ռազմական միջամտության, կարծում է ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը: Նրա խոսքով, Թուրքիան հիմա լրջորեն վերլուծում է իր քաղաքականությունը Սիրիայի հարցում, որն Անկարային տարածաշրջանում գերիշխող ուժ դարձնելու փոխարեն ակտիվացրել է քրդական հարցը:
Սաֆրաստյանը կարծում է, որ Թուրքիան հիմա երկու ուղի ունի` կամ աստիճանաբար նվազեցնել իր ակտիվությունը սիրիական հարցում, աջակցել ապստամբներին կամ ավելի շատ ակտիվանալ, մոտենալ ռազմական գործողություններ սկսելուն: «Իմ կարծիքով, թուրքական վերնախավը, եթե հաշվի առնել վերջին տարիների նրա քաղաքականությունը, կդիմի երկրորդ ուղուն: Հազիվ թե Թուրքիան հրաժարվի վերջին տարվա իր գործողություններից, որոնք հանգեցրել են Սիրիայում իրավիճակի նման սրման»,- նշել է նա:
Այդ առումով փորձագետը նշել է, որ Թուրքիան շատ բացասական դեր է խաղացել սիրիական իրադարձություններում: Սաֆրաստյանը նաև նշել է, որ Թուրքիայի քաղաքականությունը Սիրիայի վերաբերյալ հանգեցրել է նրա հարևան երկրների, մասնավորապես Իրանի հետ հարաբերությունների վատթարացման: Որպես օրինակ նա բերել է Թուրքիայում իրանական պատվիրակության խոսքերը, որն Անկարայի քաղաքականությունը բնութագրել է որպես օգնություն Արևմուտքին:

Турция еще более активизируется в сирийских событиях, и не исключено, что прибегнет к военному вмешательству, считает директор Института Востоковедения НАН Армении Рубен Сафрастян. По его словам, в Турции сейчас серьезно анализируют свою политику в сирийском вопросе, которая вместо того, чтобы сделать Анкару доминирующей силой в регионе, активизировала курдский вопрос.
Сафрастян считает, что у Турции сейчас есть два пути – или постепенно снизить свою активность в сирийских делах ,поддержку повстанцев, или еще более активизироваться, приблизиться плотную к началу боевых действий. “По моему мнению, турецкая элита, если учитывать ее политику последних лет, прибегнет к второму пути. Вряд ли Турция откажется от своих действий последнего года, которые привели к такому обострению ситуации в Сирии”,-отметил он. В этом контексте эксперт подчеркнул, что Турция сыграла очень отрицательную роль в сирийских событиях.
Сафрастян также отметил, что политика Турции в отношении Сирии привела к ухудшению ее отношений с соседними странами, в частности с Ираном. В качестве примера он привел слова иранской делегации в Турции, охарактеризовавшей политику Анкары как помощь Западу.