«Միջուկային տերության հետ կատակներ չեն անում»,- հայտարարել է քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը` մեկնաբանելով թուրք պատգամավոր Սինան Օհանի հայտարարությունն այն մասին, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը թույլ չեն տա Ռուսաստանին Ղարաբաղում պատերազմի դեպքում օգնել Հայաստանին: Քաղաքագետը նշել է, որ Անդրկովկասը Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական շահերի գոտին է և նա պատրաստ է ուժ կիրառել հանուն դրանց պաշտպանության, ինչպես դա եղավ 2008-ին Վրաստանի հետ պատերազմի ժամանակ:
Շիրինյանը հիշեցրել է, որ 91-92թթ. Թուրքիան նույնպես ցանկացել է ավելի ակտիվ միջամտել Անդրկովկասի գործերին, սակայն շուտով հանգստացել է մարշալ Եվգենի Շապոշնիկովի հայտարարությունից հետո այն մասին, որ «թուրքական զորքերի շարժը դեպի Արաքս կնշանակի երրորդ համաշխարհային պատերազմի մեկնարկ»:
Շիրինյանի խոսքով, Թուրքիայի գլխավոր քաղաքական նպատակը Հայաստանին որպես քաղաքական գործոն վերջնականապես շարքից դուրս բերելն է: Այդ առումով նա նշել է, որ թուրքերը` որպես «ագրեսիվ ազգ», անընդհատ փորձում են դուրս գալ իրենց շրջանակներից, ինչի մասին վկայում է Սինան Օհանի հայտարարությունը:

“С ядерной державой не шутят”, – заявил политолог Левон Ширинян, комментируя заявления турецкого депутата Синана Огана о том, что Турция и Азербайджан не позволят России в случае войны в Карабахе поддержать Армению. Политолог подчеркнул, что Закавказье является зоной геополитических интересов России, и она готова применить силу ради их защиты, как это было в 2008 году в случае с Грузией.
Ширинян напомнил, что в 91-92-х гг. Турция тоже хотела более активно вмешаться в дела Закавказья, однако успокоилась после заявления маршала Евгения Шапошникова о том, что “движение турецких войск к Араксу будет означать начало третьей мировой войны”.
По словам Левона Шириняна, главной политической целью Турции является “окончательное выведение Армении из строя как политического фактора”. В этом контексте он отметил, что турки, “как агрессивная нация, все время пытаются выйти за пределы своих рамок”, о чем свидетельствует заявление Синана Огана.