«Ռուսաստանն օգնել է կազմավորվել Վրաստանին, նա էլ կօգնի փլուզել այն»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Լևոն Շիրնյանը: Որպես օրինակ նա բերել է Վրաստանի կողմից Աբխազիան և Հարավային Օսեթիան կորցնելը, քանի որ Թբիլիսին որոշել էր առճակատել Մոսկվայի հետ: Այդ առումով նա հավելել է, որ հիմա Վրաստանում նույնպես կան երկու կետեր` հայաբնակ Ջավախքը և ադրբեջանաբնակ Մառնեուլին:
Անդրադառնալով 2008-ի իրադարձություններին` Շիրինյանը նշել է, որ Արևմուտքն ուղղակի օգտագործել է Վրաստանին իր նպատակների համար, որպեսզի ստուգի` կգնա Ռուսաստանն ուժի կիրառման հանուն իր շահերի պաշտպանության:
«Սահակաշվիլիին ուղորդեցին ռուսական տանկերի վրա, որպեսզի ստուգեն Ռուսաստանի արձագանքը»,- ասել է նա:
Շիրինյանը նաև նշել է, որ Հայաստանը 2008-ի օգոստոսին պետք է ավելի սերտ համագործակցեր Ռուսաստանի հետ` հաշվի առնելով իր ազգային շահերը:

“Россия помогла образоваться Грузии, она же поможет ее развалить”, – заявил на пресс-конференции в Ереване политолог Левон Ширинян. В качестве примера он привел потерю Грузией Абхазии и Южной Осетии после того, как Тбилиси решился на конфронтацию с Москвой. В этом контексте он добавил, что сейчас в Грузии тоже есть две полевые точки – Джавахк, населенный армянами, и Мармеули, населенный азербайджанцами.
Обращаясь к августовским событиям 2008-го года, Ширинян отметил, что Запад просто использовал Грузию в своих целях, чтобы проверить, пойдет ли Россия на применение силы ради защиты своих интересов.
“Саакашвили направили на российские танки, чтобы проверить реакцию России”, – заметил он.
Ширинян также подчеркнул, что Армении в августе 2008 г. надо было более тесно сотрудничать с Россией, учитывая свои национальные интересы.