Մոտ ժամանակներում ավելի զգալի երկրաշարժ, քան եղել է օգոստոսի 11-ին, տարածաշրջանում չի սպասվում: Այս մասին այօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԻՆ Սեսմիկ պաշտպանության ծառայություն գործակալության պետի տեղակալ` Աշխեն Թովմասյանը` նշելով, որ Հայաստանում և Իրանում տեղի ունեցող երկրաշարժների պատճառները նույնն են, սակայն Հայաստանը Իրանի նման սեյսմավտանգ երկիր չէ:
«Հայաստանում վտանգավոր են համարվում Գառնիի, Դվինի և Փարաքարի երկրաշարժային օջախները»,-ասաց Աշխեն Թովմասյանը միաժամանակ նշելով, որ միևնույն է հնարավոր չէ հստակ գուշակել երկրաշարժերի օջախները, քանի որ լինում են երկրաշարժեր ոչ վտանգավոր երկրաշարժային աջախներում ևս:
Աշխեն Թովմասյանը նաև նշեց, որ ամենակարևոր բանը, որը պետք է անել երկրաշարժից հետո պաշտոնական տեղեկատվությանը հետևելն է՝ հասկանալու համար, թե ինչ պետք է անել հետո և որ ամենակարևորն է՝ խուսափել ստահոդ լուրերից առաջացած խուճապից:

15 Август 2012 - 10:28 AMT
В ближайшее время более сильного землетрясения, чем произошло 11 августа, не ожидается. Об этом во время встречи с журналистами сказала начальник Службы сейсмической защиты МЧС Армении Ашхен Товмасян, отметив, что причины землетрясения, произошедшего в Армении и в Иране одни и те же, однако Армения в отличие от Ирана не является сейсмически опасной страной.
“В Армении достаточную опасность представляют очаги землетрясений в Гарни, Двине и Паракаре”, – сказала она, в то же время отметив, что все же до сих пор невозможно предсказать очаги будущих землетрясений, поскольку иногда землетрясения происходят и в безопасных с данной точки зрения зонах.
Ашхен Товмасян также отметила, что самое главное, что нужно сделать после землетрясения – это следить за официальной информацией, чтобы понять, что необходимо предпринять в сложившейся ситуации и как избежать паники, возникшей вследствие ложной информации