16 Օգոստոս 2012 - 10:42 AMT
Կառավարությունը հետաձգել է «Օսմանյան կայսրությունում պոնտոսահույների ցեղասպանության դատապարտման մասին» նախագծի եզրակացությունը
Հայաստանի կառավարությունն օգոստոսի 16-ի նիստում հետաձգել է «Օսմանյան կայսրությունում պոնտոսահույների ցեղասպանության դատապարտման մասին» նախագծին եզրակացություն տալը:
Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Աշոտ Հովակիմյանը հիշեցրել է, որ Հունաստանի խորհրդարանը 1994-ին որոշում է ընդունել մայիսի 19-ը հայտարարել Պոնտոսի հույների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր, իսկ 1998-ին ընդունված որոշման համաձայն սեպտեմբերի 14-ը ճանաչվել է Փոքր Ասիայի հուների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:
«Ընդունված որոշման մեջ խոսվում է միայն պոնտոսահույների ցեղասպանության քննարկման մասին, ինչը կարող է տարաձայնությունների պատճառ դառնալ: Մենք կարծում ենք, որ միայն այս հարցը ճշտելու դեպքում կառավարությունը կարող է տալ իր եզրակացությունը»,- ասել է նա:

Правительство Армении на заседании 16 августа повременило дать свое заключение по проекту «Об осуждении геноцида понтийских греков в Османской империи».
Заместитель министра иностранных дел Армении Ашот Овакимян напомнил, что парламент Греции в феврале 1994 принял решение объявить 19 мая Днем памяти жертв геноцида понтийских греков, а в 1998 году по принятому решению 14 сентября было признано Днем памяти жертв геноцида греков Малой Азии.
«В принятом решении говорится об осуждении геноцида только понтийских греков, что может стать причиной разногласий исходя из вышесказанного, мы считаем, что только в случае уточнения поставленного вопроса правительство Армении может дать свое заключение», – пояснил он.