16 Օգոստոս 2012 - 11:35 AMT
Խոսրով Հարությունյան. ՀՀԿ-ն իմաստուն որոշում է ընդունել` թեկնածու չառաջադրելով Գյումրու քաղաքապետի ընտրություններում
Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցությունը ճիշտ որոշում է ընդունել չառաջադրել իր թեկնածուին սեպտեմբերի 9-ին Գյումրու քաղաքապետի ընտրություններում` հաշվի առնելով մայիսյան խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ քաղաքում պարտությունը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության նախագահ Խոսրով Հարությունյանը: «Իմ կարծիքով, դա քաղաքական առումով շատ իմաստուն և ողջամիտ որոշում է: Եթե ես չեմ հաղթել Գյումրիում խորհրդարանական ընտրություններում, ապա իմաստ ունի արդյոք մասնակցել տեղի ընտրություններին` չունենալով ընդգծված առաջնորդ»,- ասել է նա:
Լրագրողների այն նկատառմանը, որ իր քայլով ՀՀԿ-ն փաստացի կերպով կանխորոշել է ԲՀԿ թեկնածու Սամվել Բալասանյանի հաղթանակը, Հարությունյանը նշել է, որ ԲՀԿ-ն չի մտել կոալիցիա, սակայն չի հերքել ՀՀԿ-ի հետ համագործակցության հնարավորությունը: Նրա կարծիքով, Գյումրու քաղաքապետի ընտրությունները լուրջ հնարավորություն են ՀՀԿ-ի և ԲՀԿ-ի միջև համագործակցության համար:
Պատգամավորը նաև հիշեցրել է, որ «Իջևանի քաղաքապետի ընտրություններում համառ պայքարում հաղթել է ԲՀԿ թեկնածուն, և ՀՀԿ-ն ողջունել է նրա ընտրությունը»:

16 Август 2012 - 10:18 AMT
Хосров Арутюнян: РПА приняла политически мудрое решение, не выдвинув кандидата на выборах мэра Гюмри
Правящая Республиканская партия Армении (РПА) приняла правильное решение, не выдвинув своего кандидата на выборах мэра Гюмри 9 сентября, учитывая поражение в городе на майских парламентских выборах. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил депутат парламентской фракции РПА, председатель Христианско-демократического союза Армении Хосров Арутюнян. “По моему мнению, это политически очень мудрое и здравое решение. Если я не победил на республиканских выборах в Гюмри, то имеет ли смысл участвовать в местных выборах, не имея подчеркнутого лидера?!”,- отметил он.
На замечание журналистов, что своим шагом РПА фактически предопределила победу кандидата от “Процветающей Армении” (ППА) Самвела Баласанянам, Арутюнян ответил, что хотя ППА и не вошла в коалицию, однако не отвергла возможности сотрудничества с РПА. По его мнению, выборы мэра Гюмри являются серьезной возможностью для сотрудничества между двумя партиями. “Если есть мосты для сотрудничества с “Процветающей Арменией, почему не пойти на это?”,- заметил он.
Депутат также напомнил, что “на выборах мэра Иджевана в тяжелейшей борьбе победил кандидат от “Процветающей Армении”, и РПА приветствовала его избрание”.