16 Օգոստոս 2012 - 12:14 AMT
2012 թ. հոկտեմբերի 1-14 Շուշիում կանցկացվի ժամանակակից արվեստի առաջին փառատոնը , որը կրելու է «Հող և տեխնոլոգիա» խորագիրը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հայտնում են «Շուշի արթ փրոջեքթ» նախագծի լրատվական ծառայությունից, փառատոնին մասնակցելու են 20 ժամանակակից արվեստագետներ Հայաստանից և Սփյուռքից, ինչպես նաև կազմակերպվելու է տեղի արվեստագետների ստեղծագործությունների ցուցադրություն: Ծրագրի մեջ ներառվելու են ժամանակակից արվեստի այնպիսի տեսակներ, ինչպիսիք են բացօթյա պերֆորմանսները, վիդեոարթը, լենդ-արթը և այլն: Փառատոնի ընթացքում ցուցադրվելու է Սյուզան Խարդալյանի «Տատիկիս դաջվածքները» հանրահայտ ֆիլմը, տեղի են ունենալու կլոր-սեղան-հանդիպումներ մասնակից արվեստագետների հետ: Նախագծի ավարտից հետո այն ներկայացվելու է Երևանում՝ ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում:

С 1 по 14 октября 2012 года в Шуши пройдет первый Фестиваль современного искусства под названием “Земля и технология”.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе проекта “Шуши Арт Проджект”, в фестивале примут участие 20 искусствоведов из Армении и диаспоры. Также будет организована выставка работ местных деятелей искусства.
В программу будут включены такие виды современного искусства, как перформансы под открытым небом, видеоарт, лендарт и другие.
В ходе фестиваля будет показан известный фильм Сюзан Хардалян “Татуировки моей бабушки”, состоится круглый стол-встреча с искусствоведами.