Հայաստանում բժշկական ապահովագրությունից օգտվելու մշակույթը նոր է ձևավորում և դրանից օգտվողների քանակը դեռևս կազմում է բնակչության ընդամենը 5-10 տոկոսը:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Նաիրի Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերության անձնական պահանջների կարգավորման վարչության պետ` Արմեն Շահինյանը` նշելով, որ այդ տոկոսի մեջ էլ ներառված չեն բնակչության բոլոր խավերը, ապահովագրությունից օգտվող քաղաքացիների հիմնական մասը պիլոտային ծրագրով դիմողներն են:
Խոսելով պարտադիր բժշկական ապահովագրության մասին` Արմեն Շահինյանը նշեց, որ ծրագիրը դրական արդյունք է տվել և շատերը, ունենալով բազմաթիվ առողջական խնդիրներ, որոնք երկար ժամանակ չէին լուծվել սոցիալական փաթեթի շնորհիվ ինչ-որ չափով լուծում են հիմա:

В Армении культура пользования медицинской страховкой еще не сформировалась на должном уровне, и число пользующихся страховкой пока не превышает 5-10% населения.
Об этом 17 августа во время встречи с журналистами сказал начальник управления по регулированию личных требований “Наири Иншуранс” Армен Шагинян.
Он добавил, что при подсчете не были учтены все слои населения, большинство граждан, пользующихся медицинской страховкой, – это обратившиеся по пилотной программе люди.
Говоря об обязательной медицинской страховке, Армен Шагинян сказал, что программа дала положительные результаты, и многие, у кого были проблемы со здоровьем, благодаря страховке, в определенной степени решили их.
По словам Шагиняна, в Армении непременно должна быть введена система обязательного медицинского страхования.