Ջոն Լենոնի մարդասպան Մարկ Դևիդ Չեփմենը կրկին դատարան է դիմել իրեն վաղաժամ ազատ արձակելու հայցով: Ինչպես հայտնում է BBC-ն, դատարանի պատասխանը պարզ կդառնա այս շաբաթվա վերջին: Այդ մասին հայտնել է բանտի մամլո խոսնակը:
Չեփմենի հայցի վերաբերյալ լսումները տեղի կունենան Ուենդի ուղղիչ հիմնարկում, որը Նյու Յորքի ամենախիստ հսկվող բանտն է, և որտեղ իր ազատազրկումն է անցկացնում մարդասպանը: Նա «Ատտիկա» բանտից այդ հիմնարկ է տեղափոխվել այս տարվա մայիսին, սակայն տեղափոխման պատճառները չեն հրապարակվել:
Մարկ Դևիդ Չեփմենը նախկին «բիթլ» Ջոն Լենոնին սպանել է 1980թ. դեկտեմբերի 8-ին Նյու Յորքում նրա առանձնատան մուտքի մոտ` արձակելով 5 կրակոց, որոնցից 4-ը դիպել են երաժշտի մարմնին: 25 րոպե անց Լենոնը մահացել է հիվանդանոցում:
Չեփմենը ցմահ ազատազրկման է դատապարտվել, իսկ սկսած 2000 թվականից իրավունք ունի երկու տարին մեկ դիմել վաղաժամ ազատ արձակվելու հայցով: Նա անշեղորեն օգտվում է այդ իրավունքից և ամեն անգամ մերժում է ստանում: Այս փորձն արդեն յոթերորդն է:
Ջոն Լենոնի կինը` Յոկո Օնոն այն մարդկանց թվում է, ովքեր խնդրում են Նյու Յորքի պաշտոնյաներին բանտախցում պահել Չեփմենին` պնդելով, թե վախենում է իր սեփական և երկու որդիների կյանքի համար:

Убийца Джона Леннона Марк Дэвид Чэпмен вновь обратился в суд с просьбой о досрочном освобождении. Как сообщает BBC, ответ суда будет дан уже в конце этой недели. Об этом сообщила пресс-секретарь тюрьмы.
Слушания по делу Марка Дэвида Чэпмена состоятся в исправительном учреждении Вэнда, который считается самой строгой тюрьмой Нью-Йорка, где и отбывает заключение убийца. Он был переведен в данное учреждение из тюрьмы “Аттика” в мае текущего года, однако причины перевода не были разглашены.
Чэпмен застрелил лидера рок-группы "Битлз" Джона Леннона 8 декабря 1980 года рядом с Центральным парком в Нью-Йорке недалеко от входа в здание под названием "Дакота", где Леннон тогда жил вместе со своей женой Йоко Оно. Он совершил 5 выстрелов, четыре из которых настигли певца. Спустя 25 минут, он скончался.
Чэпмен провел более 30 лет в тюрьме строгого режима. Начиная с 2000 года, он каждые два года ходатайствует о досрочном освобождении – каждый раз безрезультатно. В последний раз ему было отказано в условно-досрочном освобождении в сентябре 2010 года. Это уже его седьмая попытка.
Вдова певца Йоко Оно неизменно выступает против выхода убийцы на свободу, считая, что он представляет угрозу для нее, двоих сыновей Джона Леннона и всего общества.