20 Օգոստոս 2012 - 09:24 AMT
Վահրամ Տեր-Մաթևոսյան. Նախագահական հանրապետության անցում կատարելուց Թուրքիան ավելի ժողովրդավարական չի դառնա
ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Վահրամ Տեր-Մաթևոսյանը մեկնաբանել է Թուրքիայում իշխող «Արդարության զարգացման կուսակցության» առաջնորդ, վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ջանքերը: «Նախագահական հանրապետության անցում կատարելուց Թուրքիան ավելի ժողովրդավարական չի դառնա»,- նշել է նա:
Փորձագետի խոսքով, Թուրքիայում մեծ մտավախություններ կան, որ Էրդողանը սահմանադրական բարեփոխումների հաջող ելքի դեպքում կփորձի ստեղծել նախագահական մոդել ռուսականի նմանությամբ, որում ողջ իշխանությունը կկենտրոնանա նրա և նրա գլխավորած կուսակցության շուրջը:
Տեր-Մաթևոսյանը նշել է, որ Էրդողանի պլաններին կարող են խանգարել նաև անհաջողություններն իր ղեկավարած կուսակցության ընտրություններում:
Նա նշել է նաև իշխող կուսակցության համագումարի կարևորությունը, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 30-ին և որտեղ կքննարկվի կուսակցության կանոնադրությունը, որն արգելում է գործող պատգամավորներին և նախարարներին ընտրվել երրորդ անգամ: Նա հաղորդել է, որ Էրդողանը կողմ է այդ կետի պահպանմանը, սակայն դրան դեմ են ավելի քան 70 պատգամավորներ և նախարարներ, որնց շարքում ԱԶԿ այնպիսի ազդեցիկ դեմքեր, ինչպիսիք են Ալի Բաբաջանը և Էղեմեն Բաղիշը:
Նրա խոսքով, ԱԶԿ-ում առկա հակամարտության լուծման ուղիներից մեկը կարող է դառնալ այդ անձանց առաջադրումը նահանգապետերի և խոշոր քաղաքների քաղաքապետերի պաշտոններում: Նա մասնավորապես նշել է, որ Բաբաջանը կարող է առաջադրվել Անկարայի քաղաքապետի պաշտոնում, Բաղիշը` Ստամբուլի:

20 Август 2012 - 09:04 AMT
Старший научный сотрудник Института Востоковедения НАН Армении Ваграм Тер-Матевосян прокомментировал усилия лидера правящей в Турции “Партии Справедливости и развития” премьер-министра Реджепа Тайипа Эрдогана к переходу от парламентской форме правления к президентской. “От перехода к президентской республике Турция не станет более демократической”,-заметил он.
По словам эксперта, в Турции есть большие опасения, что Эрдоган, в случае удачного исхода процесса конституционных изменений, попытается создать в Турции президентскую модель наподобие российской, в которой вся власть будет сконцентрирована вокруг него и возглавляемой им партии.
Тер-Матевосян отметил, что планам Эрдогана могут также помещать как неудачи на выборах руководимой им партии, так и конкуренция на пост президента в самой “Партии Справедливости и развития” со стороны действующего президента Абдуллы Гюля и вице-премьера Бюлента Арынча.
Эксперт также отметил важность съезда правящей партии, который пройдет 30 сентября, и на котором будет обсуждаться Устав партии, запрещающий действующим депутатам и министрам избираться на третий срок подряд. Он сообщил, что Эрдоган за сохранение этого пункта, однако против него боле 70 действующим депутатов и министров, среди которых такие влиятельные лица “Партии Справедливости и развития”, как Али Бабаджан, Эгемен Багеш.
По его словам, одним из путей решения конфликта в правящей партии может стать выдвижение этих лиц на посты губернаторов и мэров крупных городов. Он в частности заметил, что Бабаджан может быть выдвинут на пост мэра Анкары, а Багеш – Стамбула.