ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Վահրամ Տեր-Մաթևոսյանը քիչ հավանական է համարում Թուրքիայի ռազմական միջամտությունը սիրիական հակամարտությանը` նպատակ ունենալով աջակցել ապստամբներին: Նրա խոսքով, Թուրքիան կարող է ներխուժել Սիրիայի տարածք միայն Քրդական աշխատանքային կուսակցության գործունեությունը դադարեցնելու պատրվակով:
«Չեմ կարծում, որ Սիրիայի տարածքը կարող է Թուրքիայի համար ռազմական գործողությունների հարթակ դառնալ ապստամբներին աջակցելու առումով: Եթե դա լինի, ապա միայն քրդական խնդրի համատեքստում, դրա պատրվակով»,- հայտարարել է Տեր-Մաթևոսյանը Երևանում մամլո ասուլիսում:
Փորձագետը նաև նշել է, որ Թուրքիայում շատերը քննադատում են սիրիական հարցում ԱԳՆ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուի քաղաքականությունը, համարելով, որ հենց նրա սխալների պատճառով իրական է դարձել Սիրիայի հյուսիսում քրդական ինքնավարության ստեղծման հնարավորությունը:

20 Август 2012 - 09:46 AMT
Старший научный сотрудник Института Востоковедения НАН Армении Ваграм Тер-Матевосян считает маловероятным военное вмешательство Турции в сирийский конфликт с целью поддержки повстанцев. По его словам, Турция может вторгнуться на территорию Сирии только под предлогом прекращения деятельности Курдской рабочей партии.
“Не думаю, что территория Сирии может стать для Турции ареной военных действий в плане поддержки повстанцев. Если это будет, то только в контексте курдской проблемы, под ее предлогом”, – заявил Тер-Матевосян на пресс-конференции в Ереване.
Эксперт также отметил, что в Турции многие критикуют политику министра иностранных дел Ахмета Давутоглу в сирийском вопросе, считая, что именно из-за его ошибок стала реальной возможность создания на севере Сирии курдской автономии.