20 Օգոստոս 2012 - 10:46 AMT
Այսօր ՀՀ ԱԻ նախարարությունում տեղի է ունեցել հերթական ամենշաբաթյա խորհրդակցությունը, որը վարել է նախարար Արմեն Երիցյանը։
Նախարարը ներկայացրեց օրերս Մինսկում տեղի է ունեցած ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտակարգ իրավիճակները համակարգող խորհրդի նիստում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։ Դրանց համաձայն` Հայաստանում ստեղծվելու է ՀՀ և ՌԴ ԱԻ նախարարությունների համատեղ մարդասիրական օգնությունների կովկասյան տարածաշրջանային կենտրոն։ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ն. Բորդյուժան ասել է, որ այդ կենտրոնը կարևոր նշանակություն կունենա տարածաշրջանի համար։ Ա. Երիցյանի առաջարկությամբ` ՀԱՊԿ անդամ երկրների ճգնաժամային կառավարման կենտրոնները պետք է ամենօրյա կապ պահպանեն և իրականացնեն տեղեկատվության փոխանակում։
ԱԻ նախարարը հանձնարարեց ՃԿԿ-ում հնարավորինս կրճատել ահազանգ-արձագանք ժամանակահատվածը` այն հասցնելով նվազագույնի։ Շուտով բոլոր հրշեջ մասերում և հրշեջ մեքենաների վրա կտեղադրվեն տեսախցիկներ, որոնք կօգնեն գրեթե ամբողջությամբ վերահսկել արտակարգ պատահարներին արձագանքման գործընթացը։ Վերջին չորս ամսվա ընթացքում ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման կենտրոնում ստացվել է 430 հազարից ավելի զանգ։
Համեմատության համար նշենք, որ նույն ժամանակահատվածում «1-02» ծառայությունում ստացվել է մոտ 170 հազար, իսկ շտապօգնության ծառայությունում` շուրջ 200 հազար ահազանգ։

В МЧС Армении 20 августа под руководством министра Армена Ерцяна прошло очередное совещание. В ходе него Ерицян представил договоренности, которые были достигнуты на заседании совета по координации чрезвычайных ситуаций ОДКБ, которое прошло в Минске.
Согласно этим договоренностям, в Армении будет создан совместный армяно-российский региональный центр гуманитарной помощи.
Генсек ОДКБ Николай Бордюжа отметил, что этот центр будет иметь важное значение для данного региона.
По предложению Ерицяна, центры кризисного управления стран-членов ОДКБ будут поддерживать ежедневную связь и обмениваться информацией.
Ерицян также сообщил, что в ближайшее время на пожарных машинах будут установлены видеокамеры, что поможет контролировать весь процесс реагирования на ЧП.
Было также отмечено, что только в течение прошлой недели Центр кризисного управления МЧС получил более 430 тысячи звонков. Для сравнения в тот же период в службу “1-02” поступило около 170 тысяч звонков, а в службу скорой помощи около 200 тысяч.