Հայաստանը, որը լավագույնս ծանոթ է երկրաշարժի հետևանքների հետ, վերջին 15 տարվա մեջ արդեն չորրորդ անգամ մարդասիրական օգնություն է ցուցաբերել Իրանին, որի բնակչությունը տուժել է ավերիչ երկրաշարժից: Այդ մասին օգոստոսի 20-ին Երևանում կառավարության մամլո կենտրոնում հաղորդել է ՀՀ ԱԻՆ ղեկավար Արմեն Երիցյանը:
«Մարդասիրական օգնության ցուցաբերումը երկրի կառավարության և մասնավորապես վարչապետի ուշադրության կենտրոնում է»,- ասել է նա և հավելել, որ հայ փրկարարները ցանկացած պահի պատրաստ են օգնել իրենց իրանցի գործընկերներին:
Իրանին ցուցաբերած հումանիտար օգնության ընդհանուր գումարը կազմել է 57 մլն դրամ, որով ԱԻՆ-ը ձեռք է բերել առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ` ջուր, պահածոներ, վրաններ և այլն: «Անհրաժեշտության դեպքում Հայաստանը պատրաստ է կրկնակի հումանիտար օգնություն ցուցաբերել Իրանին»,- հայտարարել է նա:

Армения, которая как нельзя лучше знакома c последствиями землетрясения, вот уже в четвертый раз за последние 15 лет оказывает гуманитарную помощь Ирану, население которого пострадало от разрушительной стихии. Об этом 20 августа в пресс-центре правительства Армении сообщил глава МЧС РА Армен Ерицян.
«Оказание гуманитарной помощи – в центре внимание правительства страны и премьера, в частности», – подчеркнул он, добавив, что армянские спасатели в любой момент готовы оказать помощь своим иранским коллегам.
Общая сумма оказанной Ирану гуманитарной помощи составила 57 млн драмов, на что Министерство по чрезвычайным ситуациям приобрело товары первой необходимости – воду, консервы, палатки и другое.