20 August 2012 - 17:07 AMT
Ադրբեջանցիները տարակուսում են.Ինչու՞ է Ուկրաինայում հայերենը ճանաչվել տարածաշրջանային լեզու, ադրբեջաներենը` ոչ
Ուկրաինայում Ադրբեջանի դեսպան Էյնուլլահ Մադատալին այցելել է Ղրիմ, որտեղ, ըստ նրա, արդեն բնակվում է 10 հազար ադրբեջանցի: Այս մասին հաղորդում է Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետության Նախարարների խորհուրդը, փոխանցում է «Ռոսբալթը»:
Ադրբեջանական սփյուռքի տվյալներով, Ուկրաինայում բնակվում է 250 հազար ադրբեջանցի: Այս առնչությամբ ադրբեջանցինեերը տարակուսում են` ինչու են ռուսերենն ու հայերենը Ուկրաինայում ճանաչվել տարածաշրջանային լեզուներ, իսկ ադրբեջաներենը` ոչ:
Համաձայն օգոստոսի 10-ից ուժի մեջ մտած նոր օրենքի, ռուսերենը Ուկրաինայի տարածքում ճանաչվել է տարածաշրջանային լեզու, քանի որ այն բնակչության առնվազն 10 տոկոսի մայրենի լեզուն է: Բացի այդ տարածաշրջանայի լեզուների ցուցակում ներառվել են բելառուսերենը, հայերենը, բուլղարերենը, վրացերենը և մի շարք այլ լեզուներ:

20 August 2012 - 16:52 AMT
Азербайджанцы недоумевают: Почему армянский язык признан на Украине региональным, а азербайджанский – нет?
Посол Азербайджана на Украине Эйнулла Мадатли посетил с визитом Крым, где, по его словам, живет уже 10 тысяч азербайджанцев. Об этом сообщает Совет министров Автономной Республики Крым, передает «Росбалт».
Азербайджанская диаспора, в свою очередь, утверждает, что на Украине проживают 250 тысяч азербайджанцев.
В этой связи азербайджанцы выражают недоумение: почему армянский язык, наряду с русским, был признан на Украине региональным, а азербайджанский — нет.
В соответствии с новым законом, который вступил в Украине в силу 10 августа, русский язык получает статус регионального там, где он является родным как минимум для 10% населения, а это 13 из 27 административно-территориальных единиц Украины.
При этом, на территории Украины гарантируется свободное использование региональных языков, к которым отнесены, помимо русского, белорусский, армянский, болгарский, гагаузский, идиш, крымскотатарский, молдавский, немецкий, новогреческий, польский, ромский, румынский, словацкий, венгерский, русинский, караимский и крымчацкий.