Օգոստոսի 27-ից սեպտեմբերի 1-ը «Գեղամա երիտասարդական տարածքային ասոցիացիա» ՀԿ-ն ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության աջակցությամբ Գեղարքունիքի մարզում կանցկացվի «6 օր Սևանի շուրջ» ծրագիրը։
Ծրագիրը կանցկացվի վրանային ճամբարի ձևաչափով Գավառ, Մարտունի, Վարդենիս, Ճամբարակ, Սևան քաղաքներին հարակից ափամերձ տարածքներում: Միջոցառմանն ընդհանուր առմամբ կմասնակցի շուրջ 500 ուսանող-երիտասարդ՝ Գեղարքունիքի մարզի տարբեր համայնքներից:
Ինչպես նշում է «Գեղամա երիտասարդական տարածքային ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ Վահան Դավթյանը, «6 օր Սևանի շուրջ» խորագիրը կրող ծրագրի նպատակը մարզաբնակ երիտասարդների մասնակցության հնարավորությունների ընդլայնումն է, երիտասարդության էկոլոգիական կրթության ապահովումը, հոգևոր-մշակութային, հայրենասիրական դաստիարակության ամրապնդումը։
Վեցօրյա ճամբարի ընթացքում մասնակիցները հանդիպումներ կունենան Գեղարքունիքի մարզի բարձրաստիճան պաշտոնյաների, ԱԺ պատգամվորների և հոգևորականների հետ։ Սեմինար-քննարկումներ կանցկացվեն մի շարք թեմաներով, այդ թվում՝«Գեղարքունիքի մարզի երիտասարդության հիմնախնդիրները, տարածաշրջանային համագործակցություն», «Սևանա լճի հիմնախնդիրները», «Քաղաքական PR և իմիջմեյքինգ», «Երիտասարդների մասնակցությունը հասարակական-քաղաքական գործընթացներին», «Երիտասարդների հոգևոր-մշակութային դաստիարակություն» և այլն։ Երիտասարդները կայցելեն նաև զորամաս, կանցկացնեն ինտելեկտուալ և մարզական մրցույթներ, կկազմակերպվեն ճանաչողական արշավներ դեպի մարզի պատմամշակութային վայրեր, որտեղ կիրականացվեն նաև բնապահպանական ակցիաներ։

21 Август 2012 - 13:41 AMT
С 27 августа по 1 сентября ОО “Молодежная региональная ассоциация Гегама” при содействии Министерства спорта и по делам молодежи РА реализует в Гегаркуникской области программу “6 дней вокруг Севана”.
Программа будет реализована в формате палаточного лагеря на прибрежных территориях городов Гавар, Мартуни, Варденис, Чамбарак, Севан. В мероприятии в общей сложности примут участие около 500 студентов и представителей молодежи из различных общин Гегаркуникской области.
Как отмечает председатель ОО “Молодежная региональная ассоциация Гегама” Ваан Давтян, цель программы под названием “6 дней вокруг Севана” – расширение возможностей участия молодежи из областей, обеспечение экологического образования молодежи, укрепление духовно-культурного и патриотического воспитания.
В ходе шестидневного лагеря участники встретятся с высокопоставленными чиновниками области, депутатами НС Армении и представителями духовенства. Будут проведены семинары-обсуждения на ряд тем, в том числе на тему проблем экологии озера Севан.
Молодежь также посетит воинскую часть, будут организованы интеллектуальные и спортивные соревнования, познавательные экспедиции к историко-культурным памятникам области, где будут реализованы экологические акции.