Հայաստանի կառավարությունն օգոստոսի 23-ի նիստում որոշում է ընդունել Հանրապետությունում վերգետնյա թվային հեռուստառադիոհեռարձակման համակարգի ներդրման ծառայությունների մատուցման բնութագրին ներկայացվող պահանջները հաստատելու մասին:
Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարարի տեղակալ Անդրանիկ Ալեքսանյանը, մինչև 2015-ի հունվարի 1-ը պետք է ավարտվեն թվային համակարգի ներմուծման աշխատանքները գործող անալոգային համակարգի փոխարեն: Այդ նպատակով ստեղծվել է փորձագիտական հանձնաժողով, որը քննարկել է հարցը 10 ընկերությունների հետ, որոնք հայտ են ներկայացրել մրցույթին մասնակցելու համար:
Դրա հետ կապված վարչապետը նշել է, որ մասնագետները մշակել են թվայնացում անցկացնելու համար տեխնիկական պահանջները, որոնք այսօր հաստատում է Հայաստանի կառավարությունը, որից հետո անցկացվելու է մրցույթ կապալառու ընկերության ընտրության համար, որն էլ իր վրա է վերցնելու թվայնացման աշխատանքը: «Մենք պարտավորություններ ունենք ԵՄ դիմաց, որ Հայաստանը մինչև 2015-ի հունվարի 1-ը կկատարի հեռուստառադիոհեռարձակման թվայնացում»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

Правительство Армении на заседании 23 августа утвердило требования, описывающие предоставление услуг по внедрению системы цифрового теле- и радиовещания.
Как сообщил заместитель министра транспорта и связи Армении Андраник Алексанян, до 2015 года должны быть завершены работы по внедрению цифровой системы вместо действующей аналоговой. С этой целью была создана экспертная комиссия, которая обсудила вопрос со всеми 10 компаниями, подавшими заявки для участия в тендере.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил, что специалисты разработали технические требования для проведения оцифровки, которые сегодня и утверждает правительство Армении. после чего будет проведен конкурс для выбора компании-подрядчика, которая и возьмет на себя всю работу по оцифровке. «У нас есть обязательства перед Евросоюзом, что Армения до 1 января 2015 года провести оцифровку теле- и радиовещания», – отметил он.