Ծաղկաձոր քաղաքում բացվել է «Երիտասարդ Եվրասիա» առաջին եվրասիական երիտասարդական համաժողովը, որին մասնակցում են պատվիրակություններ ԱՊՀ և Մերձբալթիայի 14 երկրներից, ինչպես նաև չճանաչված հանրապետություններից` Մերձդնեստրից և Գագալուզիայից:
Համաժողովի բացմանը մասնակիցներին ողջունել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը, ով նշել է, որ համաժողովը հնարավորություն կտա երիտասարդությանը ծանոթանալ, կապեր հաստատել և արդյունավետ աշխատել: «Մեր ապագան մեր երիտասարդությունն է»,- ընդգծել է նա:
Համաժողովի մասնակիցներին ընթերցվել է ՌԴ խորհրդարանի խոսնակ Սերգեյ Նարիշկինի ուղերձը, որում նա հույս է հայտնել, որ «Երիտասարդ Եվրասիա» համաժողովը արդյունավետ բանավիճային հարթակ կդառնա ԱՊՀ և Մերթբալթիկայի երկրների երիտասարդների համար:
Ինչպես հաղորդել է «Բարգավաճ Հայաստանի» երիտասարդական թևի ղեկավար Վահե Էնֆիաջյանը, համաժողովն ընթանում է ՌԻԱ Նովոստիի, Եվրասիական համագործակցության զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ Գագիկ Ծառուկյանի հովանու ներքո:

23 Август 2012 - 13:58 AMT
Молодежь СНГ и Прибалтики обсуждает в армянском курортном городе Цахкадзор вопросы евразийской интеграции
В армянском курортном городе Цахкадзор открылся первый евразийский молодежный форум «Молодая Евразия», в котором принимают участие делегации из 14 стран СНГ и Прибалтики, а также непризнанных республик – Приднестровья и Гагаузия.
На открытии форума участников приветствовал лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян, который отметил, что форум даст возможность молодежи познакомиться, установить связи и эффективно работать. «Наше будущее – наша молодежь», – подчеркнул он.
Участникам форума было зачитано и послание спикера РФ Сергея Нарышкина, в котором он, в частности, выразил надежду на то, что «форум «Молодая Евразия» станет эффективной дискуссионной площадкой для молодежи стран СНГ и Прибалтики».
Как сообщил глава молодежного крыла партии «Процветающая Армения» Ваге Энфиаджян, форум проходит при поддержке РИА Новости, Фонда развития Евразийского сотрудничества и под эгидой Гагика Царукяна.