24 Օգոստոս 2012 - 06:20 AMT
«Հայոց աշխարհ»-ը գրում է, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն առաջարկում է Ընտրական օրենսքրքից հանել քվեարկության ժամանակ ընտրողների անձնագրերը դրոշմակնքելու պահանջը: Անձնագրերը դրոշմակնքելու ինստիտուտը վերացնելու առաջարկը ներառված է մայիսի 6-ի խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ Ազգային ժողովին ներկայացված ԿԸՀ հաշվետվության մեջ:
Խոսքը քվեարկությունից հետո 12 ժամվա ընթացքում անհետացող դրոշմակնիքների մասին է. անձնագրերի դրոշմակնքման ինստիտուտը, փոփոխված Ընտրական օրենսգրքի 66-րդ հոդվածի պահանջով` կիրառվում է խորհրդարանական վերջին ընտրություններից սկսած` կրկնաքվեարկությունները բացառելու նպատակով:

Газета “Айоц Ашхар” пишет, что Центральная избирательная комиссия РА предлагает снять из Избирательного кодекса требование о проставлении печатей в паспортах избирателей во время голосования. Предложение об упразднении института проставления печатей в паспортах включено в представленный Национальному Собранию РА отчет ЦИК о парламентских выборах 6 мая.
Речь идет о печатях, исчезающих в течение 12 часов. Институт проставления печатей в паспортах по требованию статьи 66 реформированного Избирательного кодекса применяется, начиная с последних парламентских выборов, с целью исключения повторного голосования.