24 Օգոստոս 2012 - 07:51 AMT
Նորվեգիայի Սոլի Բրյուգ պատկերասրահը փոստում կորցրել է Ռեմբրանդտ վան Ռեյնի փորագրությունը: Ինչպես հաղորդում է Reuters-ի թղթակիցն Օսլոյում, պատկերասրահը փորձել է գումար խնայել առաքիչի և ապահովագրության վրա: Այդ մասին հինգշաբթի օրը հայտնել է Օսլոյից 80կմ հարավ` Գրիաքեր քաղաքում գտնվող պատկերասրահի տնօրենը:
Պատկերասրահը Ռեմբրանդտի շուրջ 1658թ. կատարված «Լիվեն Ուիլեմշ վան Կոպենոլ գեղագրի դիմանկարը» ձեռք էր բերել բրիտանացի դիլերից և արդյունքում կորցրել այն նորվեգյան փոստային համակարգում: «Առաքիչ կամ հատուկ ապահովագրություն օգտագործելը չափազանց թանկ արժե, ուստի մենք մինչ օրս սովորական փոստից էինք օգտվում,- ասել է պատկերասրահի տնօրեն Ուլե Դայան: -Այն մոտ 40-50 հազ. կրոն ($6 900 – $8 600) արժե, իսկ փոստային ծառայությունը մեզ 500 – 1 000 կրոն հատուցում է առաջարկում»:
Դայան ասել է, որ իր պատկերասրահը, որը ցուցադրում է Դյուրերի, Ռեմբրանդտի, Գոյայի, Մունկի և Դալիի աշխատանքներ, տեղեկություն ստացավ ծանրոցի առաքման մասին, բայց երբ աշխատակիցը մեկնեց այն վերցնելու, ծանրոցն այլևս չկար: Դայան հրաժարվեց նշել վաճառողի անունը` ելնելով գաղտնիության սկզբունքներից:
«Մենք ափսոսում ենք կատարվածի համար, մենք խորհուրդ էինք տվել պատկերասրահին փոստի ավելի ապահով տարբերակ օգտագործել նման արժեքավոր իրերի տեղափոխման պարագայում` գումարած համապատասխան ապահովագրությունը»,- ասել է փոստային ծառայության մամլո պատասխանատու Հիլդ Էբելթուֆթ-Սկագրյուդը:

24 Август 2012 - 08:23 AMT
Норвежская художественная галерея “Soli Brug” в городе потеряла на почте офорт Рембрандта ван Рейна.
Как сообщает корреспондент Reuters в Осло, галерея пыталась сэкономить на курьере и страховке шедевра. Об этом в четверг заявил Уле Дерье – директор музея, находящегося в городе Гриакер, в 80 км в югу от Осло.
Галерея приобрела копию произведения Рембрандта “Ливен Виллемш Коппенол, учитель чистописания”, сделанную примерно в 1658 году, у британского продавца произведений искусства. Шедевр, однако, так и не добрался до музея — его потеряла норвежская почтовая служба. “Пользоваться услугами курьера или оплачивать специальную страховку весьма накладно, поэтому до сих пор мы пользуемся услугами самой обычной почтой”, – объяснил директор галереи Уле Дерье. “Офорт стоит примерно 40 или 50 тысяч крон (6,9-8,6 тысячи долларов), а почтовая служба предлагает нам компенсацию в размере 500-1000 крон”, – сказал он. Директор также сказал, что его галерея, в которой выставляются работы Дюрера, Рембрандта, Гойи, Мунка и Дали, получила уведомление о том, что необходимо забрать посылку, однако когда сотрудник музея пришел в почтовое отделение, найти ее не смогли. Руководитель галереи отказался назвать продавца офорта из соображений конфиденциальности.
“Нам очень жаль, что так произошло. Мы посоветовали им в будущем пользоваться более подходящими способами пересылки дорогостоящих предметов искусства и обеспечивать их соответствующей страховкой”, – представитель почтовой службы Хильде Эбельтофт-Скауград.