Նախօրեին Բիշկեկում անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը` Հայաստանի քննադատությամբ է հանդես եկել Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն:
Նա մասնավորապես նշել է, որ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքի 20 տոկոսի «օկուպացիային» պետք է վերջ դրվի, քանի որ այն մեծ խոչընդոտ է Հարավային Կովկասի զարգացման համար:
Ի պատասխան թուրք դիվանագետի հայտարարությանը՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ասել է. «Թուրքիայի քաղաքական վերնախավի որոշ ներկայացուցիչներ պարբերաբար առաջնորդվում են գեբելսյան քարոզչության սկզբունքով, այն է` եթե ասես բավական մեծ սուտ և այն կրկնես, մարդիկ արդյունքում կհավատան դրան:
Ի գիտություն թուրք դիվանագետի` նշեմ, որ Հարավային Կովկասի զարգացման խոչընդոտ հանդիսանում են հենց Թուրքիան և Ադրբեջանը: Առաջինը շուրջ երկու տասնամյակ շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանի Հանրապետությանը, իրականացնում է ժխտողական քաղաքականություն և մերժում իր իսկ կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, իսկ երկրորդն արհամարհում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների՝ ԼՂ խաղաղ բանակցություններին միտված ջանքերը` շարունակելով օկուպացրած պահել ԼՂՀ որոշ տարածքներ:
Եթե թուրք պաշտոնյան իսկապես այդքան մտահոգ է Հարավային Կովկասի զարգացման խոչընդոտմամբ, ապա արդարացի կլինի` կոչ անի, որ իր երկիրը կատարի իր իսկ կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, դադարեցնի փակ պահել Եվրոպայի միակ փակ սահմանը և չմիջամտի ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացին»:

24 Август 2012 - 08:19 AMT
Эдуард Шармазанов посоветовал Турции, для развития Кавказа, открыть границу с Арменией и не вмешиваться в вопрос Карабаха
Вице-спикер Национального Собрания РА, пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов прокомментировал сделанное в Бишкеке заявление министра иностранных дел Турции Ахмета Давутоглу о том, что “оккупации” Арменией 20% территории Азербайджана должен быть положен конец, так как это является серьезным препятствием для развития Южного Кавказа.
В заявлении Шарамазанова, в частности, говорится: «Некоторые представители турецкой политической элиты периодически руководствуются геббельсовским принципом пропаганды, согласно которому если сказать неправду и повторять ее, в конце концов, люди ей поверят.
Да будет известно турецкому дипломату, что развитию Южного Кавказа препятствуют именно Турция и Азербайджан. Первая на протяжении двух десятков лет держит Армению в блокаде, осуществляет политику отрицания и нарушает принятые ею международные обязательства, а второй игнорирует направленные на мирные переговоры по урегулированию карабахского конфликта усилия стран-посредников Минской группы ОБСЕ, продолжая оккупацию некоторых районов Нагорно-Карабахской Республики.
Если Давутоглу на самом деле так обеспокоен препятствиями на пути развития Южного Кавказа, то будет справедливо, если он призовет власти своей страны выполнять взятые на себя международные обязательства, открыть единственную закрытую в Европе границу и не вмешиваться в процесс урегулирования карабахского процесса».