24 Օգոստոս 2012 - 14:07 AMT
ՀԿԵ-ի կողմից ձևավորված ուսանողական ջոկատը վերադարձել է Սոչիում օլիմպիական օբյեկտների շինարարությունից
Հայաստանը ներկայացնող ուսանողական ջոկատի մասնակիցները օգոստոսի 22-ին վերադարձել են Սոչիից, որտեղ նրանք մասնակցում էին օլիմպիական օբյեկտների կառուցման աշխատանքներին: Հունիսի 27-ին Սոչի մեկնած ջոկատի կազմում ներկայացված էին Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի և Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (Պոլիտեխնիկ) ուսանողները:
Հայաստանի ներկայացուցիչները աշխատել են Ադլեր կայարանից «Ալպիկա-սերվիս» լեռնակլիմատիկ առողջարան տանող համակցված ավտոմոբիլային և երկաթուղային ճանապարհի շինարարությանը: Ուսանողների համար նաև անցկացվել են տարբեր մարզական միջոցառումներ, ստեղծագործական մրցույթներ:
Սոչիի օլիմպիական օբյեկտների կառուցման աշխատանքներին մասնակցության նպատակով ԱՊՀ և Բալթյան երկրների ուսանողական ջոկատները ձևավորվում են «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի նախաձեռնությամբ, իսկ Հայաստանի ներկայացուցիչներն այդ ծրագրում մասնակցում են արդեն 3 տարի անընդմեջ: 2009-2012 թ. Օլիմպիական շինարարությանը մասնակցել են ավելի քան 2800 ուսանող, այդ թվում 250-ը՝ ԱՊՀ-ից և Բալթիայից, հաղորդում է ՀԿԵ մամլո ծառայությունը:

Участники студенческого отряда, представлявшего Армению на олимпийской стройке в Сочи, вечером 22 августа вернулись в Ереван. В состав стройотряда, который отправился в Сочи 27 июня, вошли 20 студентов Российско-Армянского (Славянского) университета и Государственного инженерного университета Армении (Политехнический).
Представители Армении работали на строительстве совмещенной автомобильной и железной дороги от станции Адлер до горноклиматического курорта «Альпика-сервис». Также для студентов были проведены различные спортивные турниры, творческие конкурсы и фестивали, сообщает пресс-служба ЮКЖД.
Отряды студентов из стран СНГ и Балтии для участия в строительстве олимпийских объектов формируются по инициативе ОАО «РЖД», а представители Армении принимают участие в данной программе уже третий год подряд.
Всего в период 2009-2012 годов к строительству олимпийских объектов РЖД привлечены более 2800 студентов, в том числе 250 – из 10 стран СНГ и Балтии.