Շվեյցարիայի Համադաշնության Օտարերկրյա ուսանողների կրթաթոշակների տրամադրման դաշնային հանձնաժողովը 2013-2014թթ. ուսումնական տարվա համար կրթաթոշակ հատկացնել ՀՀ քաղաքացիներին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հայտնում են ՀՀ ԿԳՆ լրատվական ծառայությունից, կրթաթոշակները տրամադրվելու են Շվեյցարիայի համալսարաններում, գիտահետազոտական ինստիտուտներում ասպիրանտրական և դոկտորական ուսումնառության համար:
Ասպիրանտուրայում սովորելու համար սահմանված ժամկետը 12 ամիս է` ամսական 1.920 շվեյցարական ֆրանկ կրթաթոշակով, իսկ դոկտորանտուրայում` 3 տարի, որի ընթացքում ամսական տրամադրվելու է 3.500 շվեյցարական ֆրանկ: Շվեյցարական կողմը հոգում է ուսման, առողջապահական ապահովագրության ծախսերը և կեցության որոշ ծախսեր:
Առաջին դեպքում դիմել կարող են մինչև 35 տարեկան, իսկ երկրորդ դեպքում` ասպիրանտուրան վերջին 5 տարիների ընթացքում ավարտած ՀՀ քաղաքացիները:
Դիմումաթերթիկները հասանելի են «Լույս» հիմնադրամի գրասենյակում, ուր մինչև այս տարվա նոյեմբերի 15-ը պետք է ներկայացնել անհրաժեշտ փաստաթղթերը:

24 Август 2012 - 14:49 AMT
Швейцарская Конфедерация при участии Федеральной комиссии стипендий CFBE предлагают армянским студентам стипендии для обучения в университетах в 2013-2014 учебном году.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Министерства образования и науки РА, стипендии предназначены для студентов, имеющих университетский диплом, и должны помочь им в совершенствовании своих знаний или занятии исследованиями в тех областях науки, которым швейцарские университеты уделяют особое внимание.
Срок обучения аспирантов составляет 12 месяцев, им будет предоставлена стипендия в размере 1 920 швейцарских франков в месяц, а докторов – 3 года со стипендией в 3500 швейцарских франков.
Швейцарская сторона берет на себя расходы, связанные с обучением, медицинской страховкой и проживанием студентов.