25 August 2012 - 09:11 AMT
Յանուկովիչ. Ուկրաինան ավելի շատ հեռանկարներ ունի` որպես հակամարտությունների կարգավորմանն միջնորդ ակտիվորեն հանդես գալու համար
Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը երկրի Անկախության օրվա կապակցությամբ կազմակերպված տոնախմբության ժամանակ հայտարարել է, որ երկիրը պետք է առավելագույն ջանքեր ներդնի, որպեսզի մոլորակի վրա խաղաղություն տիրի` հաշվի առնելով տեղական զինված հակամարտությունների ավելացման թիվը, ազդեցության տարբեր կենտրոնների հարաբերություններում լարվածության ավելացումը, միջազգային կազմակերպությունների գործունեության արդյունավետության նվազումը:
«Ուկրաինան որպես միջազգային հարաբերությունների պատասխանատու մասնակից, պետք է առավելագույն ջանքեր ներդնի խաղաղության պահպանման և նոր գլոբալ հակամարտություն չթույլատրելու համար»,-ասել է Յանուկովիչը:
Նա ընդգծել է, որ Ուկրաինան ավելի շատ հեռանկարներ ունի` որպես հակամարտությունների կարգավորմանն միջնորդ ակտիվորեն հանդես գալու համար:
Յանուկովիչի խոսքով, տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության պահպանման համատեքստում, ակտուալ է դառնում մեծ Եվրոպայի տարածքի միասնական և անքակտելի տարածության անվտանգության հարցը, հաղորդում են ուկրաինական ԶԼՄ-ները:

25 August 2012 - 08:17 AMT
Янукович: У Украины большие перспективы для активного участия в урегулировании конфликтов в качестве посредника
Президент Украины Виктор Янукович во время торжеств по случаю Дня независимости страны в Национальном дворце искусств «Украина» заявил, что страна должна приложить максимум усилий для поддержания мира на планете, учитывая увеличение числа локальных вооруженных конфликтов, рост напряжения в отношениях между различными центрами влияния, снижение действенности международного права и эффективности деятельности международных организаций по вопросам безопасности.
«Украина, как ответственный участник международных отношений, должна прилагать максимум усилий для поддержания мира и недопущения нового глобального противостояния», – сказал В.Янукович.
Президент Украины подчеркнул, что внеблоковый статус страны открывает Украине перспективы для более активного участия в урегулировании международных конфликтов в качестве посредника. «Статус страны-учредителя ООН, наш авторитет и опыт работы в качестве непостоянного члена Совета Безопасности ООН придадут значение предложениям относительно эффективности реформирования этой организации», – отметил В.Янукович.
По словам Януковича, в контексте задач поддержания мира и безопасности в регионе актуальным становится формирование единого и неделимого пространства безопасности большой Европы, передают украинские СМИ.