26 Օգոստոս 2012 - 11:49 AMT
Քոչարյան. Ղարաբաղյան կարգավորման համար արդյունավետ կլիներ, եթե Թուրքիան դրդեր Բաքվին բանակցել Ղարաբաղի հետ
Եթե Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարն իրապես ցանկանում է նպաստել հակամարտության կարգավորմանը, ապա Թուրքիան չպետք է փորձի խեղաթյուրել ղարաբաղյան խնդրի էությունը, այն է` Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումը, որին ի պատասխան Ադրբեջանի իշխանությունները դիմեցին Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դեմ էթնիկ զտումների քաղաքականության և ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ լայնածավալ ագրեսիայի իրականացման: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, մեկնաբանելով Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հայտարարությունը, ով ասել է` Թուրքիան ցանկանում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցությունները անցկացվեն Ստամբուլում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
Քոչարյանի խոսքով, խնդրի կարգավորման համար արդյունավետ կլիներ, եթե Թուրքիան կարողանար դրդել Ադրբեջանին բանակցել հակամարտության իրական կողմի` Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Թուրքիան առնվազն պետք է չշարունակի սատարել Ադրբեջանի «ամեն ինչ կամ ոչինչ» դիրքորոշումը և բանակցային գործընթացը Մինսկի խմբի շրջանակներից դուրս բերելու փորձերը, որոնք ուղղված են միջնորդների ջանքերը տապալելուն, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

26 Август 2012 - 11:24 AMT
Кочарян: Для карабахского урегулирования было бы продуктивным, если бы Турция смогла побудить Баку вести переговоры с Карабахом
Если министр иностранных дел Турции действительно хочет способствовать урегулированию конфликта, то Турция не должна пытаться извращать суть карабахской проблемы, а именно реализация народом Нагорного Карабаха права на самоопределение, в ответ на что власти Азербайджана прибегли к политике этнических чисток населения Нагорного Карабаха и широкомасштабной агрессии против самоопределившейся Нагорно-Карабахской Республики. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян, комментируя заявление министра иностранных дел Ахмета Давутоглу, сказавшего, что Турция хочет, чтобы переговоры по урегулированию нагорно-карабахского конфликта проходили в Стамбуле между Арменией и Азербайджаном.
По словам Шаварша Кочаряна, для урегулирования проблемы было бы продуктивным, если бы Турция смогла побудить Азербайджан вести переговоры с истинной стороной конфликта – Нагорным Карабахом. «Турция, по крайней мере, не должна продолжать поддерживать позицию Азербайджана “все или ничего” и попытки по выводу переговорного процесса за рамки Минской группы, которые направлены на срыв усилий посредников», – сказал Кочарян, сообщает пресс-служба МИД РА.