27 August 2012 - 09:14 AMT
«Ադրբեջանն ակտիվորեն սպառազինվում է ժամանակակից ռազմական տեխնիկայով: Չնայած, որ Ադրբեջանը մշտապես իրազեկում է հանրությանը իր ձեռք բերած զենքի մասին, պաշտպանական ոլորտի մի հատվածը խնամքով թաքցվում է: Ոչ մի փորձագետ չի կարող հստակ տեղեկատվություն տալ Ադրբեջանի սպառազինության մասին»: Այդ մասին, ինչպես հայտնում է Vesti.Az, հայտնել է ԱՄՆ ճանաչված WNWI օնլայն ռադիոկայանը:
«Տառացիորեն վերջերս ռուսները հայտնել են, որ վերջին երկու տարում Ադրբեջանը 3,7 մլրդ դոլարի սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի պայմանագիր է կնքել: Բանակի հզորացումը կարող է դրդել Ադրբեջանին քաղաքական խնդիրներ լուծել, մասնավորապես, ղարաբաղյան հակամարտության հարցը, հայտնում է WNWI ռադիոկայանը
WNWI ռադիոկայանը չի շրջանցել նաև Իրանի հարցը:
«Հնարավոր բախումն Իրանում կարող է անդրադառնալ Ադրբեջանի վրա ուղղակի կերպով: Հյուսիսային Իրանում ադրբեջանցիների քանակն ավելին է, քան բուն Ադրբեջանում, և ցանկացած լուրջ ցնցում անխուսափելիորեն կհանգեցնի փախստականների հոսքի առաջացմանն ու լոկալ ազգամիջյան բախումների Իրանի հյուսիսում: Այնպես որ, Իրանի մտահոգությունը Ադրբեջանի սպառազինման առումով միանգամայն հասկանալի է»,-նշել է ռադիոն:
Նույն կարծիքի են նաև ռուս ռազմական փորձագետները: «Ռուսաստանը հուսով է, որ իր դիվանագիտական ջանքերը թույլ կտան կանխել ղարաբաղյան պատերազմի հնարավոր վերսկսումը: Կարևոր է նաև այն փաստը, որ Հայաստանը ՌԴ դաշնակիցն է ՀԱՊԿ-ում, և հազիվ թե Ադրբեջանը, որքան էլ որ ցանկանա վերադարձնել քսան տարի առաջ կորցրած տարածքները, ռիսկի դիմի և պատերազմ սկսի այս պայմաններում»,-ասել է «Ռուսաստանի ձայնը»:
Մնում է միայն զարմանալ, թե ուր են նայում ԵՍԶՈւՊ տեսուչները: Անկասկած, նրանց հյատնի է, որ Ադրբեջանը թաքցնում է իր սպառազինության իրական ծավալները, եթե այդ մասին հայտնի է նույնիսկ ամերիկյան ռադիոկայանին:

«Азербайджан активно вооружается современной военной техникой. Несмотря на регулярное информирование общественности Азербайджаном о своих приобретениях, часть данных оборонной отрасли тщательно скрывается. Ни один эксперт не решится дать точную информацию о вооружении Азербайджана». Об этом, как передает Vesti.Az, сообщило популярное онлайн-радио США WNWI.
«Буквально недавно русские сообщили о том, что за последние два года Азербайджан законтрактовал вооружений и военной техники на 3,7 миллиарда долларов, при этом, отметили, что эта цифра занижена. Усиление армии может подтолкнуть Азербайджан к решению политических проблем, в частности нагорно-карабахского конфликта», – отметило радио.
WNWI не обошел стороной и иранский вопрос.
«Возможный конфликт в Иране может затронуть Азербайджан самым прямым образом. В северном Иране проживают значительно больше азербайджанцев, чем в самом Азербайджане, и любые серьезные потрясения неизбежно приведут к массовому появлению беженцев и локальным этническим конфликтам на севере Ирана. Так, что обеспокоенность Ирана вооружением Азербайджана вполне можно понять», – отметило радио.
Аналогичное мнение высказали ранее российские военные эксперты. «Россия рассчитывает на то, что ее дипломатические усилия позволят предотвратить возможный рецидив карабахской войны. Немаловажным является и тот факт, что Армения – союзник России по ОДКБ (Организации договора о коллективной безопасности), и вряд ли Азербайджан, как бы он ни хотел вернуть потерянные двадцать лет назад территории, рискнет начать войну в этих условиях», – отмечал «Голос России».
Остается только удивляться, куда смотрят инспекторы от ДОВСЕ. Вряд ли им неизвестно о сокрытии Азербайджаном истинных объемах своего вооружения, раз это известно даже американской радиостанции.