27 Օգոստոս 2012 - 08:48 AMT
Սոնա Գյուլխասյանը «Մանկական Նոր ալիք» մրցույթում գրավել է երկրորդ տեղը: Ինչպես այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց «Նոր ալիք» մրցույթի հայաստանյան պրոդյուսեր Արինա Վարդանյանը, «Մանկական Նոր ալիք» մրցույթին Հայաստանից մասնակցում էր ևս մեկ կատարող` Արինա Մալխասյանը, որը զբաղեցրեց 6-րդ տեղը: «Առաջին անգամն էր, որ «Մանկական Նոր ալիք» մրցույթին Հայաստանից երկու հոգի էր մասնակցում: Մոսկվայում կայացած նախընտրական փուլում ժյուրին այդպես էլ չկարողացավ ընտրություն կատարել նրանց միջև, և որոշվեց երկուսին էլ հայտագրել»,- նշեց նա:
ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Նադեժդա Սարգսյանը հայտնեց, որ երեխաները շատ լավ ելույթ ունեցան, գործադրված ջանքերն արդարացվեցին, և շատերն էին կարծում, թե Սոնան կհաղթի: «Այնուամենայնիվ, սա Հայաստանի պատվի խնդիր էր նաև, և մենք արժանավայել ներկայացանք հանդիսատեսին»,- ասաց նա:
Սոնա Գյուլխասյանն իր հերթին պատմեց, որ մրցույթը բավական բարդ էր, և ինքն ու Արինան շատ էին աշխատել, որպեսզի լավ ներկայանային: Որպես առաջիկա անելիք` Սոնան նշեց, որ նոյեմբերի 26-ին պատրաստվում է մեկնել Գերմանիա, որտեղ անցյալ տարի մեծ մրցույթում Գրան պրի էր շահել և ստացել հատուկ իր համար գրված երգ ձայնագրելու իրավունք:
«Մանկական Նոր ալիք» երգի մրցույթը տեղի է ունեցել օգոստոսի 15-17: Մրցույթին մասնակցում էին 8-13 տարեկան 16 կատարողներ 12 երկրներից: Մրցույթում հաղթեց Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Ելիզավետա Պուրիսը, որը ստացավ Բյուրեղապակե ալիք և «Նոր ալիք 2013» միջազգային մրցույթին մասնակցելու հրավեր: Երկրորդ տեղը զբաղեցրած Սոնա Գյուլխասյանը նվեր ստացավ Բյուրեղապակե ալիք և էլեկտրոնային դաշնամուր: Երրորդ տեղը բաժին հասավ Ուկրաինայի ներկայացուցիչ Յուրի Պրիվիկան, որը ստացավ Բյուրեղապակե ալիք և ուղևորություն փարիզյան Դիսնեյլենդ:

Представительница Армении Сона Гюльхасян заняла второе место в “Детской новой волне”. Как сообщила 27 августа во время пресс-конференции в Ереване продюсер армянского конкурса “Новая волна” Арина Варданян, в конкурсе “Детская новая волна” Армению представляла еще одна участница – Арина Малхасян, которая заняла 6-е место. “Впервые Армению на конкурсе “Детская новая волна” представили два участника. В отборочном туре, который прошел в Москве, жюри так и смогло выбрать лучшую из них, и было принято решение утвердить обеих участниц”, – сказала она.
Заслуженный деятель искусства РА Надежда Саркисян сообщила, что дети прекрасно выступили, потраченные на них усилия были полностью оправданы, и многие считали, что Сона победит. “Несмотря ни на что, мы достойно выступили”, – сказала она.
Сона Гюльхасян в свою очередь рассказала, что конкурс был достаточно сложным, и они с Ариной очень много работали, чтобы выступить, как следует. Сона отметила, что 26 ноября она вылетит в Германию для записи песни, написанной специально для нее.
Конкурс “Детская новая волна” проходил с 15 по 17 августа. В нем принимали участие 16 исполнителей из 12 стран в возрасте от 8 до 13 лет. Победителем “Детской новой волны” стала представительница России Елизавета Пурис, получившая “Хрустальную волну” и приглашение на участие в международном конкурсе “Новая волна 2013”. Занявшая второе место Сона Гюльхасян получила в подарок “Хрустальную волну” и электронное пианино. На третьем месте оказался представитель Украины Юрий Привыка, которому также вручили “Хрустальную волну” и путевку в парижский “Диснейленд”.