Թուրքիայում լուրեր են տարածվել այն մասին, որ երկիրը կարող է հրաժարվել «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթին մասնակցելուց: Այս մասին հաղորդում է թուրքական Hurriyet պարբերականը:
Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, ինչ TRT-ի գլխավոր տնօրեն Իբրահիմ Շահինը հայտարարել է, որ երկիրը կարող է օգտվել մրցույթին մասնակցելուց հրաժարվելու իր իրավունքից; Ըստ նրա, մրցույթի արդյունքները «նախապես կանխորոշված են»: Ավելին, նա ընդգծել է, որ մի շարք երկրներ պարզապես ընտրում են հաղթողին, իսկ մարդիկ «միամտաբար քվեարկում են»:
Իբրահիմ Շահինը հայտարարել է, որ ծրագրում էին չմասնակցել Ադրբեջանում կայանալիք մրցույթին, սակայն որոշեցին, որ հրաժարվելը բացասաբար կընդունվեր Ադրբեջանում և ամոթալի կլիներ, հենց այդ պատճառով էլ որոշեցին մասնակցել:
Թուրքական ԶԼՄ-ները հաղորդում են, որ երգի միջազգային մրցույթին մասնակցելը այժմ քննարկվելու է արվեստի և մշակույթի հայտնի գործիչների հետ:

В Турции распространились слухи о том, что страна может отказаться от участия в конкурсе «Евровидение». Об этом сообщает турецкое издание Hurriyet.
Это произошло после того, как генеральный директор TRT Ибрагим Шахин заявил, что страна может использовать свое право и отказаться от участия в конкурсе. По его словам, результаты конкурса «заранее предопределены». Более того, он отметил, что ряд стран просто выбирает победителя, а люди «наивно голосуют».
Ибрагим Шахин заявил, что они планировали не принимать участия в «Евровидении» в Азербайджане, однако решили, что подобный отказ будет негативно воспринят в Азербайджане и станет позором, именно поэтому решили принять участие.
Турецкие СМИ сообщают, что участие в международном песенном конкурсе теперь будет обсуждаться с популярными деятелями культуры и искусства.
Таким образом Государственная телерадиокомпания Турции пытается пресечь негативные слухи об участии страны в конкурсе. Музыкальный отдел TRT распространил сообщение о том, что для пресечения неуместных обсуждений в связи с участием Турции в «Евровидении» они разослали приглашения Сезен Аксу, Таркану и другим популярным турецким исполнителям.