28 Օգոստոս 2012 - 10:41 AMT
Հայաստանը պետք է ուշադիր հետևեի եվրասիական ինտեգրման գործընթացին, որի հիման վրա ժամանակին տեղի ունեցավ բոլշևիկների ու քեմալական Թուրքիայի մերձեցումը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը: «Հաշվի առնելով, որ նման մերձեցում այժմ չի կարող տեղի ունենալ, մենք պետք է աշխատենք ցույց տալ ողջ աշխարհին, թե որքան կարևոր է հայկական սեպի առկայությունը (Թուրքիայի ու Միջին Ասիայի թրքական պետությունների միջև-խմբ.)»,-նշել է նա:
Քաղաքագետը կարևորել է Հայաստանի համար Ջավախքի ու Նախիջևանի հարցերը, հորդորելով ռուս գործընկերներից պահանջել բացահայտել Կարսի պայմանագրով Նախիջևանն Ադրբեջանին հանձնելու բոլոր մանրամասները:
Ինչ վերաբերում է Եվրասիական միությանը, ապա, ըստ Շիրինյանի, եվրասիական ինտեգրման իսկական նպատակը ուժի ռուսկան բևեռի ուժեղացնում է:

28 Август 2012 - 10:27 AMT
Армения должна внимательно следить за процессом евразийской интеграции, на основе которой в свое время состоялось сближение между большевиками и кемалисткой Турцией. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Левон Ширинян. “Учитывая, что этого сближения сейчас не может быть, мы должны стараться показать по всему миру важность армянского клина (между Турцией и тюркскими государствами Средней Азии – прим. ред)”,-отметил он.
Политолог подчеркнул в этой связи важность для Армении вопросов Джавахка и Нахичевана, призвав требовать от российских партнеров раскрытия всех подробностей передачи Азербайджану в свое время Нахичевана по Карскому договору.
Что касается Евразийского союза, то, по словам Шириняна, истинной целью евразийской интеграции является укрепление российского полюса силы.