Օգոստոսի 30-31-ը արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Չմիավորված երկրների շարժման արտաքին գործերի նախարարների խորհրդին և գագաթաժողովին մասնակցելու նպատակով կմեկնի Իրան, հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Նախօրեին հաստատվել է հռչակագրի նախագիծը, որը կներկայացվի Չմիավորված երկրների շարժման մասնակից նախագահների քննարկմանը:
Չմիավորված երկրների շարժումը ձեւավորվել է դեռ սառը պատերազմի տարիներին: Դրանք այն երկրներն են, որոնք ոչ կոմունիստական էին, ոչ էլ Արեւմուտքի դաշնակից: Նրանք հայտարարեցին իրենց քաղաքական միավորման մասին: Այս շարժման հեղինակը Հարավսլավիայի նախկին բռնապետ Տիտոն էր, սակայն ՄԱԿ-ի շրջանակում այս շարժումը գոյություն ունի այն պատճառով, որ շատ երկրների հնարավորություն է տալիս մանեւրել եւ սեփական արտաքին քաղաքականությունը վարելով՝ համախմբել ուժերը եւ հանդես գալ միասնական դիրքերից:–

30-31 августа министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян будет находиться в Иране. Как сообщает пресс-служба МИД РА, в Тегеране глава армянского внешнеполитического ведомства примет участие в заседания совета глав МИД стран-участниц Движения неприсоединения и в саммите глав государств ДН.
Накануне был утвержден проект декларации, которая будет представлена на обсуждение на саммите президентов стран ДН.
Движение неприсоединения – международная организация, объединяющая 120 государств мира на принципах неучастия в военных блоках. Движение неприсоединения официально было создано 25 государствами на Белградской конференции в сентябре 1961 года. Созданию Движения предшествовали Бандунгская (Индонезия) конференция 1955 года и трёхсторонние консультации президентов Югославии, Египта и Индии Иосипа Броз Тито, Гамаля Абдель Насера и Джавахарлала Неру в 1956 году.