29 Օգոստոս 2012 - 12:29 AMT
Ռուսաստանում բանկվող հայերի հայերի առջև ծառացած գլխավոր խնդիրն ուծացումն է: Այս մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Կրասնոդարի երկրամասի «Ռուս-հայկական համագործակցություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ, ՌԴ կառավարությանը կից «Ֆինանսական ակադեմիայի» Տեսական տնտեսագիտության ամբիոնի դոցենտ, Ռոստովի «Աշխարհաքաղաքական հիմնախնդիրների ակադեմիայի» իսկական անդամ Վառվառա Մարգարյանը: Ընդ որում, նա նշում է, որ ուծացումը տեղի է ունենում ոչ թե իշխանությունների գործողությունների արդյունքում, որոնք չեն արգելում մայրենի լեզվի ուսուցումը, այլ հայերի, որոնք չեն ցանկանում սովորել սեփական լեզուն: «Բազմաթիվ խնդիրներ հենց մեր մեջ են»,-նկատել է Մարգարյանը:
Մարգարյանի խոսքով, այժմ Կրասնոդարի երկրամասում բնակվում է 250 հազար հայ.ըստ ոչ պաշտոնական տվյալների նրանց քանակությունը 4 անգամ ավելի է, սակայն ամեն դեպքում նրանք ռուսներից հետո թվաքանակով երկրորդն են:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանում առկա ազգամիջյան հակամարտություններին, ապան Մարգարյանը կարծում է, որ դրանք հրահրում և ֆինանսավորում են արտաքին ուժերը, որոնք փորձում են հասնել Ռուսաստանի թուլացմանը:
Նա նաև Կրասնոդարի երկրամասի նահանգապետ Ալեքսանդր Տկաչովի սկանդալային հայտարարությունն անվանել է սխալ ձևակերպված:

29 Август 2012 - 11:44 AMT
Самой главной проблем для армян проживающих в России является ассимиляция. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила глава общественной организации Краснодарского края “Армяно-российское сотрудничество”, доцент теоретической экономики “Финансовой академии” при правительстве России Варвара Маргарян.
При этом она отметила, что ассимиляции происходит не из-за действий властей, которые не запрещают изучение родного языка, а из-за действий самих армян, которые не желают изучать родной язык. “Очень много проблем заключается в нас самих”,- заметила Маргарян.
По словам Маркарян, сейчас в Краснодарском крае живет согласно переписи населения 250 тыс. армян, но по неофициальным данным их количество примерно в 4 раза больше, однако в любом случае они являются вторыми по численности после русских.
Что касается существующих межнациональных конфликтов в России, то Маргарян считает, что их инициируют и финансируют внешние силы, пытающиеся добиться ослабления России.
Она также прокомментировала скандальное заявление губернатора Краснодарского края Александра Ткачева, назвав его неправильно сформулированным.