Օգոստոսի 27-ին ՀՀ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը խմբակցության անունից գրավոր դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպան (ՄԻՊ) Կարեն Անդրեասյանին` ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի սահմանադրականությունը ՀՀ Սահմանադրական դատարանում վիճարկելու առաջարկով, հաղորդում է կուսակցության մամլո ծառայությունը:
ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի 60-րդ հոդվածը հնարավորություն չի ընձեռում արտերկրում գտնվող կամ բնակվող ՀՀ մյուս քաղաքացիներին ևս իրացնելու իրենց` ՀՀ Սահմանադրությամբ արմագրված իրավունքը: Այսպիսով, մի կողմից ՀՀ Սահմանադրությունը 18 տարին լրացած քաղաքացիներին տալիս է ընտրելու իրավունք, մյուս կողմից Հայաստանի Ընտրական օրենսգիրքը սահմանափակում է քվերակության օրը երկրից դուրս գտնվող քաղաքացիների ընտրելու իրավունքը: Նշված հակասությունը ՀՀ Սահմանադրական դատարանում վիճարկելու առաջարկով էլ խմբակցությունը դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին:

Глава оппозиционной парламентской фракции “Наследие” Рубен Акопян 27 августа от имени фракции обратился письменно к омбудсмену Армении Карену Андреасяну с предложением оспорить в Конституционном суде ст.60 Избирательного кодекса РА как не соответствующую Конституции Армении. Об этом сообщает пресс-служба партии. “Наследие” отмечает, что часть первая ст. 30 Конституции подчеркивает, что любой гражданин Армении достигший совершеннолетия имеет право голосовать и быть избранным, а согласно ст.60 Избирательного кодекса, дипломаты и члены их семей, находящиеся в день голосования за пределами Армении, имеют право на участие в голосовании, в отличии от других граждан РА, которые живут в других странах.
Согласно “Наследию”, этот пункт Избирательного кодекса не позволяет другим гражданам Армении осуществлять свое конституционное право.