30 Օգոստոս 2012 - 09:28 AMT
Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովը կատարել է Ադրբեջանի պետական պատվերը, կարծում է Բուդապեշտում Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Նազելի Վարդանյանը: «Ես այն ժամանակ էլ էի համոզված, հիմա նույնպես, որ այդ դաժան սպանությունը պետական պատվեր էր»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է նա:
Վարդանյանի խոսքով, ադրբեջանական իշխանությունները Սաֆարովի նկատմամբ դատական գործընթացի սկզբից գործուն մասնակցություն են ունեցել` արդարացնելով նրա հանցագործությունը և փորձելով մեղմացնել դատավճիռը: Նա նշել է, որ Ադրբեջանը նույնիսկ դեսպանատուն է բացել Բուդապեշտում և բոլոր դատական նիստերին ներկա են եղել Հունգարիայում ադրբեջանական և թուրքական դեսպանատան ներկայացուցիչներ:
Վարդանյանը նաև հիշեցրել է, թե ինչպես մարդասպան Սաֆարովին ազգային հերոս են դարձրել Ադրբեջանում: Նա մասնավորապես մեջբերել է Ադրբեջանի օմբուդսմեն Էլմիրա Սուլեյմանովայի խոսքերը, որ «Սաֆարովը պետք է օրինակ դառնա երիտասարդության համար», նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը, որ Ղարաբաղում պետք է սպանել հայերին, ինչպես նաև Եվրամիությունում Ադրբեջանի ներկայացուցչի խոսքերը, որ նման դեպք կարող է լինել նաև ԵՄ-ում, քանի որ «վրեժի կացինը կախված է յուրաքանչյուր հայի գլխին»:

30 Август 2012 - 08:47 AMT
Убийца армянского офицера Гургена Маргаряна Рамиль Сафаров выполнял государственный заказ Азербайджана, считает представитель интересов семьи Гургена Маргаряна в Будапеште, адвокат Назели Варданян. “Я и тогда была уверена, и сейчас, по происшествии 8 лет с этого жесткого убийства, что это был государственный заказ и Рамиль Сафаров исполнял государственный заказ”,- заявила она на пресс-конференции в Ереване.
По словам Варданян, азербайджанские власти с самого начала судебного процесса над Сафаровым принимали в нем деятельное участие, оправдывая его преступление и пытаясь всячески смягчить приговор. Она отметила, что Азербайджан даже открыл посольство в Будапеште, и на всех судебных заседаниях присутствовали представители азербайджанского и турецкого посольств в Венгрии.
Варданян также напомнила, как из убийцы Сафарова делали национального героя в Азербайджане. Она в частности процитировала слова омбудсмена Азербайджана Эльмиры Сулеймановой, что "Сафаров должен стать примером для молодежи", заявление президента Ильхама Алиева,что армян нужно убивать в Карабахе, а также слова представителя Азербайджана в Евросоюзе, что подобный случай может быть и в ЕС, так как “топор мести висит над головой любого армянина”.