30 Օգոստոս 2012 - 11:01 AMT
Հայաստանի սահմաններից դուրս գտնվող հայկական հուշարձանների ճակատագիրը մռայլից անդին է: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող կազմակերպության երևանյան գրասենյակի տնօրեն Սամվել Կարապետյանը: «Նման եզրակացության ենք եկել հատկապես վերջին երեք տարիների ընթացքում, երբ մեր կազմակերպության գործունեությունն ավելի մեծ ծավալներ է ստացել ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ համագործակցության շնորհիվ: Հայաստանի տարածքից դուրս հայկական հուշարձանների վավերագրումը նոր թափ է առել: Եվ քանի որ տվյալների հավաքագրման ընթացքում կատարվում են ոչ մեծ ծավալի ուսումնասիրություններ, որոնք չեն կարող գրքի վերածվել, կարևոր էր չցրել այդ ուսումնասիրությունները զանազան հրատարակություններում, այլ ունենալ սեփական հանդես: Եվ ահա 2010 թվականից մենք հրատարակում ենք «Վարձք» հանդեսը»,- հաղորդեց հուշարձանագետը` հավելելով, որ այս տարի լույս է տեսել երեք համար, իսկ մինչև տարեվերջ կհրատարակվի ևս մեկը:
Բացի այդ, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող կազմակերպությունն այս տարի հրատարակել է «Անի» եռալեզու հատորը, որում առաջին անգամ տեղ են գտել մի շարք կառույցների չափագրումներ, տվյալներ, թարմ լուսանկարներ:
Սամվել Կարապետյանը հաղորդեց նաև Հայ գրատպության 500-ամյակին ընդառաջ ՀՃՈՒ-ն հրատարակել է «Տպարանները հայոց հայրենիքում» քարտեզը, որում տեղ են գտել 1771-1920թթ. պատմական Հայաստանի տարածքում գործած տպարանները` բացման և փակման թվականներով:

30 Август 2012 - 11:48 AMT
Судьба армянских памятников, находящихся за пределами Армении, более чем мрачна. Об этом 30 августа во время встречи с журналистами рассказал специалист по памятникам Самвел Карапетян. “Мы пришли к подобному выводу особенно в течение последних лет, когда деятельность нашей организации расширилась благодаря сотрудничеству с Министерством культуры РА. Учет армянских памятников, находящихся за пределами Армении, вышел на новый уровень. И, поскольку в ходе сбора данных проводятся исследования небольших масштабов, которые не могут быть собраны в книгу, было предельно важно не разослать результаты этих исследований по различным редакциям, а иметь собственное издание. И вот, в 2010 году мы выпустили газету “Варцк”, – сообщил специалист по памятникам, добавив, что в этом году вышло в свет три номера, а до конца года выйдет и четвертый.
Кроме того, Организация, занимающаяся изучением армянской архитектуры, в этом году издала книгу “Ани” на трех языках, в ней впервые помещены измерения ряда строений, данные о них, свежие фотографии. Самвел Карапетян сообщил, что в преддверие 500-летия армянского книгопечатания была издана карта “Типографии на армянской родине”.