30 Օգոստոս 2012 - 11:18 AMT
Մեծ Եղեռնի 100-ամյակին լույս կտեսնի Արևմտյան Հայաստանի 70 գավառների պատմությանը նվիրված բազմահատորյակ
2015թ. լույս կտեսնի Արևմտյան Հայաստանի 70 գավառների պատմությունը 36 հատորներով: Ինչպես այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող կազմակերպության երևանյան գրասենյակի տնօրեն Սամվել Կարապետյանը, հատորաշարը կնվիրվի Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման 100-րդ տարելիցին: «Հատորները կամփոփեն տասնամյակների ընթացքում կատարված ուսումնասիրությունները, մենք նյութերի հսկայական արխիվ ենք կուտակել այս նպատակով: 300 հազարից ավելի լուսանկարներ ունենք, մեր տրամադրության տակ է նաև Թիերի ամուսինների արխիվը, ինչպես նաև այլ հեղինակների ուսումնասիրություններ»,- նշեց նա` հավելելով, որ հատորները կընդգրկվեն ավելի քան 7000 գյուղերի պատմությունը:
Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող կազմակերպությունը հրատարակության է պատրաստում նաև Արցախի բնակավայրերի պատմությունն ու նյութական մշակույթի հուշարձանները ներկայացնող բազմահատորյակը:

30 Август 2012 - 12:31 AMT
К 100-летию Геноцида армян выйдет в свет многотомник, посвященный истории 70 губерний Западной Армении
В 2015 году выйдет в свет книга в 36 томах, рассказывающая об истории 70 губерний Западной Армении. Как сказал 30 августа во время встречи с журналистами специалист по памятникам Самвел Карапетян, многотомник будет посвящен 100-летию Геноцида армян. “Тома будут содержать результаты исследований, совершенных в течение десятилетий, с этой целью мы собрали огромный архив материала. У нас есть в наличии более 300 тысяч фотографий, в нашем распоряжении и архив супругов Тьерри, а также результаты исследований других авторов”,- отметил он, добавив, что в книги войдет история более, чем 7000 сел.